Narodowy Dzień Pamięci Ł»ołnierzy Wyklętych
- Szczegóły
- Utworzono: 25 luty 2013
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy serdecznie zaprasza zainteresowanych do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Uroczystości odbędą się 1 marca 2013 r. o godz. 18.00 w Galerii Wieży Ciśnień przy ul. Filareckiej 1. Organizatorem przedsięwzięcia są, obok naszej uczelni, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Bydgoszcz, Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Bydgoszczy wraz z Komitetem Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych z Gminy Białe Błota oraz Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. Tego samego dnia, o godz. 15.00 zapraszamy do Radia Megafon do wysłuchania wykładu prof. nadzw. KPSW dr. hab. Janusza Kutty, który przybliży słuchaczom historię żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Powtórki tego nietypowego wykładu o godz. 17.00 i 20.00.
Na spotkaniu zostanie zaprezentowana wystawa „Nie jesteśmy żadną bandą" omawiająca losy 5. Brygady Wileńskiej AK pod dowództwem majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki", przygotowana przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. (wystawę będzie można oglądać w Galerii Wieży Ciśnień do 21 marca). Pojawią się również utwory muzyczne poświęcone tematyce podziemia niepodległościowego oraz film dokumentalny „Pomorski rajd majora Łupaszki", opowiadający historię walk szwadronów Szendzielarza na Pomorzu. Przez lata komuniści bezcześcili pamięć o majorze, utrwalając wizerunek zdrajcy, mordercy i bezwzględnego bandyty. 1 marca chcemy przywrócić pamięć o Nim i Jemu podobnym, żołnierzom walczącym z dwoma zbrodniczymi totalitaryzmami.
3 lutego 2011 r, z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ustanowiono 1 marca świętem państwowym „w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym" - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu" (Ustawa z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych").