III Kujawsko-Pomorski Kongres Młodzieży
- Szczegóły
- Utworzono: 15 grudzień 2015
Kilkuset uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Bydgoszczy wzięło udział w III Kujawsko-Pomorskim Kongresie Młodzieży. Organizowany przez Kujawsko-Pomorską Szkołę Wyższą i Akademię Spraw Publicznych kongres młodzieży to jednodniowa konferencja poświęcana najbardziej palącym tematom i problemom dotykających młodych ludzi. 2 grudnia 2015 roku w murach naszej Uczelni odbył się Kongres pod hasłem: „Edukacja globalna – wyzwania i perspektywy dla Młodych (możliwości - konieczności - integralności – złożoności)”
Otwarcia Kongresu dokonała prof. nadzw. KPSW dr hab. Monika Jaworska-Witkowska, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Filologicznych KPSW, pomysłodawczyni owej inicjatywy.
Następnie młodzież i nauczycieli w imieniu Władz Uczelni powitał prof. nadzw. KPSW dr hab. Janusz Kutta, Prorektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.
Program kongresu odbywał się według trzech zasadniczych punktów. W części pierwszej prof. dr hab. Lech Witkowski, Dyrektor Centrum Studiów Zaawansowanych i Badań Naukowych odczytał autorski list skierowany do młodzieży, stanowiący swoistego rodzaju manifest do młodych: "Terroryzm i uciekinierzy: młodzi i edukacja. O pułapkach adaptacji do świata", następnie Kierownik Zespołu Edukacji PAH, Dyrektor Biura PAH w Toruniu Łukasz Bartosik opowiedział o Edukacji, która zmienia świat, czyli jak PAH angażuje szkoły do działania na rzecz globalnego Południa. "Różnorodność w muzyce, muzyka w różnorodności" to część artystyczna przygotowana przez młodzież z Zespół Szkół Medycznych w Bydgoszczy. Uczestnicy mieli okazję posłuchać współczesnych wykonań utworów pochodzących z różnych stylów muzycznych, od operetki przez rocka po disco polo.
Druga część Kongresu przebiegała pod hasłem Wielokulturowość - oczyma Cudzoziemców i Polaków i została przygotowana przez młodzież i nauczycieli z Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy. Ostatnia część miała postać debaty oxfordzkiej pod tytułem: Wielokulturowość jako bogactwo Europy. W debacie wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół Medycznych w Bydgoszczy oraz z Zespołu Szkół nr 4 w Bydgoszczy.
Kongres był bogaty w cenne dyskusje i uwagi młodzieży, szczególnie odniesienia do listu, jaki został do nich skierowany. Debata miała wysoką wartość merytoryczną i kończyła się wieloma pomysłami ze strony młodzieży. Więcej informacji odnośnie do działań podjętych po Kongresie już wkrótce na naszej stronie internetowej.
{gallery}wnsif/kongres2015{/gallery}