Jeden świat - wiele kultur - inauguracja Kongresu
- Szczegóły
- Utworzono: 28 październik 2023
27-28 października 2023 roku w siedzibie Akademii Kujawsko-Pomorskiej w Bydgoszczy przy ul. Toruńskiej 55-57 zainaugurowaliśmy czternasty Kongres „Jeden świat – wiele kultur”. W bieżącym roku Kongres współorganizowany jest ponownie wraz z Fundacją Watykańską Joseph Ratzinger – Benedykt XVI, Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urzędem Miasta Bydgoszczy.
Inauguracji Kongresu dokonała prof. AKP, dr Helena Czakowska Rektor Akademii Kujawsko-Pomorskiej: " Dziś inaugurujemy XIV-tą edycję Kongresu „Jeden świat – wiele kultur”, w ramach którego odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Interdyscyplinarna pt. „Przemiany kulturowe wyzwaniem dla współczesnego świata” oraz siedem konferencji tematycznych. (…) Od lat wraz z naszą Uczelnią stałymi współorganizatorami konferencji są: Fundacja Watykańska Joseph Ratzinger – Benedykt XVI, Urząd Miasta Bydgoszczy oraz Urząd Marszałkowski. W tym roku po raz kolejny patronat honorowy nad Kongresem objął Minister Edukacji i Nauki prof. dr hab. Przemysław Czarnek, Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki. Szczególne podziękowania kieruję do Padre Federiko Lombardiego, Przewodniczącego Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger-Benedykt XVI, który wraz z Rektorem Akademii Kujawsko-Pomorskiej sprawuje funkcję Honorowego Przewodniczącego Kongresu.
(…) Motyw przewodni tegorocznego Kongresu to „Przemiany kulturowe wyzwaniem dla współczesnego świata”. Celem naszych spotkań naukowych, jest szeroko rozumiany dialog międzykulturowy, oraz wymiana myśli, które dotykają istotnych problemów współczesnego świata, gdzie w oparciu o proces poznania, pragniemy wspólnym wysiłkiem poszukiwać prawdy, poznawać rzeczywistość, istotę naszego istnienia i budować przyszłość dla następnych pokoleń.
(…) Święty Jan Paweł II pozostawił po sobie wiele wypowiedzi dotyczących kultury. W UNESCO w 1980 roku powiedział: "Kultura jest właściwym sposobem istnienia i bytowania człowieka. (...) Kultura jest tym, przez co człowiek jako człowiek staje się bardziej człowiekiem: bardziej »jest«". Kultura to cel, to świadomość, to działanie człowieka jako osoby wolnej i rozumnej, podejmującej działania dla dobra ludzi i otaczającego go świata” (...).
Życząc owocnych obrad prof. AKP, dr Helena Czakowska Rektor Akademii Kujawsko-Pomorskiej wskazała: (…) pragnę serdecznie podziękować za waszą obecność, za zainteresowanie a poprzez wygłaszane referaty i ich wysłuchanie za podejmowanie wspólnego wysiłku w dążeniu do poznania prawdy, która jest podstawą dialogu i pokojowego współistnienia społeczeństw. Według słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych podczas Orędzia na Światowym Dniu Pokoju w 1983 roku w Watykanie: „Podstawowym założeniem dialogu jest poszukiwanie tego co prawdziwe, dobre i sprawiedliwe dla każdego człowieka, dla każdej grupy i każdej społeczności, zarówno dla tej jej części, do której się przynależy, jak i tej, która jawi się jako przeciwnik”.
Pan Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski – jako współorganizator Kongresu uczestniczył w nim osobiści i przekazał uczestnikom życzenia pomyślnych i owocnych obrad, aby stały się one podwaliną do efektywnego dialogu.
Celem Kongresu jest wymiana myśli na ten fundamentalny temat w gronie prawników, teologów, filozofów, kulturoznawców, ekonomistów, pedagogów, politologów, socjologów, historyków, medioznawców oraz przedstawicieli innych nauk. W tegorocznej edycji Kongresu udział wzięło pod 80 wybitnych naukowców – prelegentów z wiodących ośrodków akademickich z kraju i ze świata, m.in. z Uniwersytetu Trenczyńskiego Aleksandra Dubceka na Słowacji, New Bulgarian University, Narodowego Uniwersytetu Dnipro na Ukrainie, Zaporowskiego Uniwersytetu Narodowego na Ukrainie, Humańskiego Narodowego Uniwersytetu Sadownictwa na Ukrainie.
Pierwszego dnia w ramach tegorocznej edycji Kongresu odbyły się imprezy towarzyszące, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Bydgoszczy:
- Spotkanie autorskie z prof. Wojciechem Jasiakiewiczem, promujące książkę "Tam niczego nie było i bardzo umierali. Wywózki Polaków do północnego Kazachstanu (Tajynsza) 1936-1938". Publikacja traktuje o sytuacji Polaków zesłanych przez władze sowieckie w drugiej połowie lat 30-tych do Kazachstanu. Archiwalne materiały o dokumenty zawarte w książce uwiarygodniają opisane zdarzenia, ale przede wszystkim pozwalają zachować pamięć o tych trudnych czasach -
- Kreatywne zajęcia "Zajrzyj w głąb materii budynku i dowiedz się czy budynek żyje" - zajęcia z nauczycielami akademickimi z Wydziału Nauk Inżynieryjno-Technicznych
- Pierwsza pomoc - zajęcia z nauczycielami akademickimi z Wydziału Nauk Medycznych
- Warsztaty medyczne - zajęcia z nauczycielami akademickimi z Wydziału Nauk Medycznych
Drugiego dnia Kongresu natomiast obyła się Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Przemiany kulturowe wyzwaniem dla współczesnego świata” oraz konferencje tematyczne obejmujące dziedziny nauk humanistycznych, społecznych, teologicznych, nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk inżynieryjno-technicznych:
- Antropologiczna wizja człowieka a świat wartości – moderator ks. prof. AKP, dr hab. Mariusz Kuciński
- Państwo i prawo - moderator dr Marta Czakowska
- Zagrożenia kulturowe. Przyczyny zjawiska, jego skutki i przeciwdziałanie – moderator – prof. AKP, dr hab. Igor Zgoliński
- Kulturowe i prawne dziedzictwo chrześcijaństwa w Europie – moderator prof. AKP, dr hab. Joanna Taczkowska-Olszewska
- Współczesne wyzwania ekonomii – moderator prof. AKP, dr hab. Roman Sass
- Currents of transition and glimpses of permanence: representations of change in culture, literature and language - moderator dr Tomasz Kalaga
- Cywilizacja techniczna - wyzwania i zagrożenia – moderator dr inż. Jan Owedyk.
Kongres przybrał formułę hybrydową. Należy nadmienić, iż tegoroczny Kongres transmitowany był on-line dwujęzycznie. Warto zaznaczyć, że dotychczasowe edycje Kongresu „Jeden świat – wiele kultur” umożliwiły stworzenie wielu nowych wspólnych obszarów zrozumienia wśród osób, które mają znaczący wpływ na kształtowanie postaw kolejnych pokoleń. W dotychczasowych konferencjach wzięło udział blisko trzy tysiące uczestników oraz kilkuset referentów zarówno z krajowych, jak i zagranicznych ośrodków naukowych, między innymi z Watykanu, Włoch, Rosji, Grecji, Gruzji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, USA, Kazachstanu, Kirgistanu, Niemiec, Węgier, Chin, Austrii, Litwy, Łotwy, Hiszpanii oraz Bośni i Hercegowiny.
Podczas Międzynarodowej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowa „Przemiany kulturowe wyzwaniem dla współczesnego świata” m.in. mieliśmy okazję wysłuchać referatów:
• Federico Lombardi, SJ, Fondazione Vaticana Joseph Ratzinger - Benedetto XVI, Watykan
Przemiany kulturowe wyzwaniem dla współczesnego świata
• Prof dr hab. Grzegorz Kucharczyk, PAN, Poznań
Zmagania o wspólnotę prawdy. Kryzys i odrodzenie kultury europejskiej
• Prof. EWSPiA, dr hab. Waldemar Gontarski, Europejska Wyższa Szkoła i Prawa i Administracji, Warszawa
Tożsamość narodowa jako wartość ustrojowa w Unii Europejskiej
• Dr Pavol Struhár, Uniwersytet Trenczyński Aleksandra Dubečka, Trenczyn
The changing culture of football fans - the case of Slovakia
• Julian Golak, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wrocław
Europa "Bądźmy rodziną" (1990-2023), jako propozycja pokojowej współpracy w Europie. Przenoszenie idei "Bądźmy rodziną" do mieszkańców innych krajów
28 października 2023 roku w ramach imprez towarzyszących na terenie Uczelni odbył się Erasmus + Day.
ZAPRASZMY do zapoznania się z nagraniem z Kongresu JŚWK 2023r w Akademii Kujawsko-Pomorskiej (kliknij tutaj).