W KPSW naukowcy z 32 uczelni
dyskutowali o wielokulturowości
- Szczegóły
- Utworzono: 2 listopad 2011
Przez dwa dni Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy była miejscem dyskusji na temat wielokulturowości i problemów współczesnego świata. W debatach i naukowych spotkaniach Międzynarodowej Konferencji Interdyscyplinarnej z cyklu „Jeden świat-wiele kultur" wzięli udział przedstawiciele różnych krajów, kultur i religii - reprezentanci 32 uczelni z Polski i z zagranicy.
Konferencja, która odbyła się 27-28 października 2011r była doskonałą okazją do wymiany poglądów oraz prezentacji badań w gronie przedstawicieli kilkudziesięciu krajów. Ponad 100 referentów z 32 polskich i zagranicznych uczelni oraz instytucji przez dwa dni dyskutowało na temat wielokulturowości i problemów współczesnego świata. Organizatorem Międzynarodowej Konferencji Interdyscyplinarnej z cyklu "Jeden świat-wiele kultur", która w nawiązaniu do 25. rocznicy spotkania przedstawicieli wielu religii w Asyżu, w tym roku zatytułowana była "Pielgrzymi prawdy,pielgrzymi pokoju. Dialog kultur, cywilizacji,religii w dobie globalizacji" jest Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa we współpracy z Fundacją Watykańską: Joseph Ratzinger - Benedykt XVI. Współorganizatorzy tego naukowego przedsięwzięcia to: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urząd Miasta Bydgoszczy.
Konferencja była doskonałą okazją do wymiany poglądów oraz prezentacji badań w gronie przedstawicieli różnych krajów, kultur i religii. Wzięło w niej udział wielu reprezentantów różnych dyscyplin naukowych - teologów, politologów, prawników, socjologów, historyków, pedagogów, ekonomistów oraz medioznawców. Obrady konferencyjne odbywały się w zespołach. Pierwszy z nich skupiał się na dialogu kultur, cywilizacji i religii (sekcja I), drugi - zajął się ekonomią i jej społecznym otoczeniem (sekcja II). Kolejna sekcja omawiała zagadnienia związane z porządkiem prawno-społecznym, a problemami współczesnego świata (sekcja III). Naukowcy skupili się także na tematach, jakie wobec wyzwań cywilizacyjnych, stają przed pedagogiką (sekcja IV). W panelu studenckim, młodzież poruszyła zaś problematykę ogólną, związaną z tematem „Jeden świat - wiele kultur" (sekcja V).