Kierunek „prawo” w KPSW jednym z najlepszych w Polsce!
- Szczegóły
- Utworzono: 23 czerwiec 2021
W poniedziałek 21 czerwca 2021 r. Gazeta Prawna opublikowała szczegółowy XV Rankingu Wydziałów Prawa. Lektura rankingu przekonuje, że kierunek „prawo” w KPSW w Bydgoszczy jest jednym z najlepszych w Polsce.
Po pierwsze, w kategorii „kadra” jesteśmy najlepszą uczelnią niepubliczną w Polsce. Otrzymaliśmy 23,5 pkt, czyli więcej niż Uczelnia Łazarskiego w Warszawie (21,5 pkt) i Akademia Leona Koźmińskiego (22 pkt), które ostatecznie zajęły wyższe miejsca w rankingu. To zatem najlepszy wynik spośród uczelni niepublicznych, przy czym nasza „kadra” została lepiej oceniona niż kadra Uniwersytetu SWPS w Warszawie, czy też Akademii Frycza Modrzewskiego w Krakowie. To tak naprawdę pokazuje siłę naszego kierunku. Dodatkowo – gdy zestawi się wyniku uczelni publicznych i niepublicznych w tej kategorii, to widać, że uzyskaliśmy lepszą ocenę niż duże i renomowane Wydziały Prawa uczelni publicznych – Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie (20 pkt), Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (21 pkt), czy też Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (18, 5 pkt).
Po drugie, w kategorii „kadra” – uwzględniając wszystkie uczelnie prawnicze w Polsce – zajmujemy 7 miejsce, z tym że jest to 2 miejsce w Polsce Północnej.
Po trzecie, w kategorii „wymogi i jakość absolwentów” osiągnęliśmy ocenę porównywalną (16 pkt) z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie (16,25 pkt). Nie ma zatem różnicy między kształceniem w Bydgoszczy, a kształceniem w Warszawie – jeżeli chodzi o wymogi dotyczące studiowania. W tej kategorii brano pod uwagę m.in. liczbę obowiązkowych przedmiotów zakończonych egzaminem, obowiązkowe praktyki w sądach, umożliwienie studentów odbywania praktyk w innych instytucjach, liczbę godzin wykładów i ćwiczeń z najważniejszych dla kariery prawnika przedmiotów (m.in. prawo cywilne, prawo karne, postępowanie cywilne, postępowania karne, prawo gospodarcze, prawo handlowe, prawo UE). To pokazuje, że kształcimy na najwyższym poziomie, a program studiów obejmuje całość zagadnień, niezbędnych dla zdobycia profesjonalnej wiedzy prawniczej.
Po czwarte, w kategorii „jakość i siła kształcenia” jesteśmy lepsi od wielu uczelni publicznych, które otrzymują wsparcie ze strony państwa, w tym uniwersytetów. To pokazuje, że stworzyliśmy porównywalne warunki studiowania z uczelniami publicznymi, wybierając zatem „prawo” w KPSW w Bydgoszczy kandydat uzyska możliwość zdobywania wiedzy i niezbędnego doświadczenia w profesjonalnych warunkach, w tym możliwość korzystania z bogatego księgozbioru naukowego oraz specjalistycznych programów prawniczych. Wyróżnia nas: kameralność studiowania, małe grupy zajęciowe, indywidualny kontakt z wykładowcami, możliwość kształcenia ukierunkowanego na zdobywanie poszerzonej wiedzy. Nie warto zatem szukać innych studiów – bo KPSW w Bydgoszczy zapewnia wszystko to co niezbędne, aby stać się profesjonalistą, przygotowanym do egzaminu na wybraną aplikację, jak również podjęcia zatrudnienia w każdej instytucji, czy podmiocie, w którym niezbędna jest wiedza prawnicza.
Na pytanie, czy warto studiować prawo w KPSW w Bydgoszczy, odpowiada jednoznacznie prof. KPSW dr hab. Czesław Kłak, prorektor ds. rozwoju i współpracy instytucjonalnej KPSW: ZDECYDOWANIE TAK. Kształcimy według najlepszych standardów, poddajemy się ocenom zewnętrznym – bo wiemy, jaką ofertę przedstawiamy studentom i jest to oferta najlepsza z możliwych, dostosowujemy się do zmieniających się warunków, stawiamy na jakość, a nie na ilość, modyfikujemy założenia programowe, tak aby studenci byli przygotowani do różnych ról zawodowych, inwestujemy w kadrę naukową, od której wymagamy rozwoju, a także doceniamy znaczenie współpracy międzynarodowej – nasi studenci mogą wyjechać na studia zagraniczne do najlepszych ośrodków prawniczych w Europie, jeżeli tylko mają taką chęć – podkreśla Profesor. Każdy zainteresowany może sprawdzić co oferujemy i porównać z innymi uczelniami – wystarczy zainteresować się studiami prawniczymi w KPSW i dokonać właściwego wyboru – dodaje.