Największa niepubliczna uczelnia w Bydgoszczy

Strona w języku angielskim Strona w języku rosyjskim Strona w języku ukraińskim

KPSW znana nawet w dalekiej Azji

Kazachstan i Kirgistan - te dwa państwa były celem wizyty przedstawicieli władz Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy w dalekiej Azji. Bogaty program pobytu przewidywał szereg spotkań w tamtejszych uczelniach, a także obfitował we wzruszające rozmowy z Polonią.

W skład delegacji KPSW, która obecna była w Kazachstanie weszli: Rektor KPSW prof. nadzw. KPSW, dr Helena Czakowska, Prezydent KPSW mgr Roman Czakowski, Prorektor ds. Kształcenia i Współpracy z Zagranicą dr Igor Taranov, prof. nadzw. KPSW, ks. dr Mariusz Kuciński oraz reprezentant TV. Bogaty program wizyty przewidywał szereg spotkań m.in. z władzami tamtejszych uniwersytetów i dyrekcją szkół, osobami, które reprezentują organy władzy miejscowej, przedstawicielami sfery biznesu w Kazachstanie. Zaplanowano także rozmowy z tamtejszą Polonią, albowiem jednym z powodów dalekiej podróży był realizowany w naszej uczelni Program Edukacyjno-Stypendialny „Step", którego celem jest pomoc potomkom polskich zesłańców, poprzez organizowanie przyjazdów młodzieży z Kazachstanu na studia i finansowanie ich pobytu w naszym kraju. Osoby pragnące pomóc Polakom z dalekiego Wschodu oraz zainteresowane Programem Edukacyjno-Stypendialnym „Step" zapraszamy na stronę projektu www.step.kpsw.edu.pl

Zachęcamy także do obejrzenia zdjęć z wizyty i relacji z podróży dostępnych na:

http://kpsw.edu.pl/galeria/galeria.php?kategoria=14&album=248&start=0

oraz http://step.kpsw.edu.pl/index.php?strona=relacja

W Kirgistanie przedstawiciele Uczelni wzięli udział w corocznym Sympozjum Studiów Amerykanistycznych pn. „Przyszłość studiów amerykanistycznych w Centralnej Azji". Organizatorami naukowego spotkania było Kirgiskie Towarzystwo Studiów Amerykanistycznych (American Studies Association of Kyrgyzstan) we współpracy z Ambasadą USA w Biszkeku. JM Rektor KPSW prof. nadzw. KPSW dr Helena Czakowska wygłosiła referat pod tytułem „The role of the modern university to the local cultural heritage in times of strengthening global cooperation among universities" („Rola współczesnego uniwersytetu wobec lokalnego dziedzictwa kulturowego w dobie zacieśniającej się globalnej współpracy wyższych uczelni."). Z kolei Prorektor ds. Kształcenia i Współpracy z Zagranicą dr Igor Taranov był referentem w panelu „Comparative American Studies" i przedstawił opracowanie na temat „Comparison of Educational Systems of the US and Poland".

Plan wizyty w Kirgistanie przewidywał również szereg spotkań z przedstawicielami władz tamtejszych uniwersytetów. Wiele z nich zakończyło się podpisaniem umów o współpracy. W Biszkeku, stolicy Kirgistanu zamieszkałej przez blisko milion osób, mieści się 8 szkół wyższych z uniwersytetem na czele. Tam właśnie, Rektor KPSW prof. nadzw. KPSW, dr Helena Czakowska podpisała porozumienie o współpracy z Rektorem Uniwersytetu Narodowego w Biszkeku, prof. dr. Iskender Chonmurunovich Isamidinovem. Nasza uczelnia jest pierwszą europejską szkołą wyższą, z którą uniwersytet podpisał taki dokument. Nic więc dziwnego, że wydarzenie to relacjonowano w I programie kirgijskiej telewizji i odnotowano w tamtejszych mediach. http://www.youtube.com/watch?v=ec47sY92L7o&feature=youtu.be

Podczas pobytu w stolicy Kirgistanu przedstawiciele KPSW podpisali umowy o współpracy także z: Kirgijsko-Rosyjskim Uniwersytetem Słowiańskim, Międzynarodowym Uniwersytetem Kirgistanu oraz Uniwersytetem Humanistycznym. W Kirgistanie delegacja KPSW spotkała się również z Konsulem Honorowym Rzeczypospolitej Polskiej w Biszkeku oraz przedstawicielami licznie tam reprezentowanej Polonii. Członkowie Stowarzyszenia Polaków w Kirgistanie „Odrodzenie", którego prezesem jest Zenona Ślązak-Biegalijewa przygotowali dla gości z Polski patriotyczny występ artystyczno-muzyczny.

Zdjęcia z wizyty w Kirgistanie:

http://kpsw.edu.pl/galeria/galeria.php?kategoria=14&album=249&start=0

Akademia Kujawsko-Pomorska
ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
  52 321 11 88
  [email protected]