Największa niepubliczna uczelnia w Bydgoszczy

Strona w języku angielskim Strona w języku rosyjskim Strona w języku ukraińskim

Już za kilka dni konferencja Polska - Ukraina - Unia Europejska w ujęciu naukowym

Już 7 marca o godz. 9.00 odbędzie się studencka międzynarodowa konferencja naukowa Polska - Ukraina - Unia Europejska. Współczesność i perspektywy wielowymiarowej współpracy. W centrum zainteresowania uczestników konferencji będzie rozwój wydarzeń na Ukrainie w ostatnich miesiącach i tygodniach. Uczestnicy spojrzą na problem protestów na Ukrainie z wielu perspektyw: medialnej reprezentacji, politycznych reakcji, geopolitycznych uwarunkowań i bezpieczeństwa międzynarodowego.

W okresie zimnej wojny Polska i Ukraina należały do bloku wschodniego - Ukraina jako socjalistyczna republika radziecka a Polska jako jeden ze środkowoeuropejskich satelitów Związku Radzieckiego. Obecnie sytuacja geopolityczna wygląda inaczej. O ile Polska jest pełnoprawnym członkiem zachodnich organizacji międzynarodowych, takich jak Unia Europejska i NATO, to Ukraina nadal poszukuje swojego miejsca na mapie integracyjnej Europy. Przemiany polityczne, gospodarcze i społeczne na Ukrainie są w ostatnich latach niezwykle burzliwe i trudno jednoznacznie określić ich wektor. Pytanie pozostaje ciągle otwarte, czy Ukraina upatruje swoją przyszłość w ściślejszej integracji z Unią Europejską, włącznie ze wstąpieniem do organizacji, czy też w zacieśnianiu współpracy z partnerem wschodnim - Rosją. Polska, jako zachodni sąsiad Ukrainy, zainteresowana jest możliwie głębokim osadzeniem jej w zachodnich strukturach integracyjnych dlatego też popiera, jak również inicjuje szereg działań, na rzecz zbliżenia Ukrainy i Unii Europejskiej.

Konferencja organizowana jest z inicjatywy Wydziału Prawa i Administracji i Wydziału Ekonomiczno-Społecznego KPSW oraz Koła Naukowego „Europejczyków" i Koła Naukowego „Studia nad demokracją" działających w Uczelni.

Główne obszary tematyczne:

  • Współpraca polsko-ukraińska w wymiarze politycznym, gospodarczym i społecznym
  • Polska i Ukraina wobec problemu bezpieczeństwa i stabilności w Europie Środkowej i Wschodniej oraz reagowania kryzysowego Unii Europejskiej
  • Czynniki historyczne a współpraca polsko-ukraińska
  • Europejska Polityka Sąsiedztwa Unii Europejskiej wobec Ukrainy
  • Polska rzecznikiem Ukrainy w Unii Europejskiej
  • Znaczenie Ukrainy dla bezpieczeństwa energetycznego Europy
  • Protesty na Ukrainie-uwarunkowania wewnętrzne i międzynarodowe
  • Układ stowarzyszeniowy Ukraina - Unia Europejska
  • Perspektywy członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej
  • Obrazy Europy w Polsce i na Ukrainie

Program konferencji można pobrać tutaj.

Językiem konferencji będą język polski i rosyjski.

Najlepsze artykuły opublikowane zostaną w czasopismach naukowych publikowanych przy KPSW - wybór zostanie dokonany przez redaktorów naukowych konferencji oraz redaktorów naukowych ww. czasopism.

Kontakt: Dr Nartsiss Shukuralieva: e-mail: [email protected]

Akademia Kujawsko-Pomorska
ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
  52 321 11 88
  [email protected]