Największa niepubliczna uczelnia w Bydgoszczy

Strona w języku angielskim Strona w języku rosyjskim Strona w języku ukraińskim

Konferencja "Wieloprofilowa pomoc osobom ze spektrum autyzmu". 22-23 kwietnia 2016 roku

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy zaprasza na konferencję problemową z zakresu dobrych praktyk, zatytułowaną "Wieloprofilowa pomoc osobom ze spektrum autyzmu", część II. Konferencja odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia 2016 roku w budynku Uczelni na ul. Toruńskiej 55-57.
 

"Wieloprofilowa pomoc osobom ze spektrum autyzmu"

22-23.04. 2016

Program konferencji

I dzień - 22.04.2016 r.

13.30 – 14.30 – Rejestracja uczestników
14.30 – Powitanie gości (Rektor KPSW, dyrektor CKPiU KPSW)

Wykłady:
14.40 – 15.30 – Narzędzia stosowane w badaniach przesiewowych i diagnozie zaburzeń spektrum autyzmu – mgr Joanna Grochowska, Fundacja SYNAPSIS
15.30 – 16.30 – Relacja podstawą rozwoju osoby z autyzmem – dr Anna Prokopiak (UMCS Lublin)

16.30 – 16.45 – Przerwa kawowa

Warsztaty:
16.50 – 17.50 – Stosowanie wybranych narzędzi wykorzystywanych w diagnozowaniu ASD – mgr Joanna  Grochowska
17.55 – 18.55 – Seksualność osób z autyzmem. Edukacja i terapia – dr Anna Prokopiak
19.00 – 20.00 – Rzeczywistość a mity metody behawioralnej – mgr Ewa Żmich, Centrum Terapii "Egeo"

II dzień - 23.04.2016 r.

8.00  9.00 – Rejestracja uczestników

Wykłady:
9.10 – 10.00 – Najnowsze trendy w stosowaniu komunikacji wspomagającej i alternatywnej z użyciem sprzętów multimedialnych – mgr Susanne Rabe, Niemcy, dyrektor Specjalnego Ośrodka dla osób ze spektrum autyzmu
10.05 – 10.55 –Terapia integracji sensorycznej jako jedna z metod wykorzystywana w procesie terapeutycznym osób z autyzmem – mgr Magdalena Łagowska, PTIS Warszawa

11.00 – 11.15  Przerwa kawowa

Warsztaty:
11.20 – 12.20 – Metody komunikacji wspomagającej i alternatywnej – mgr Susanne Rabe
12.30 – 13.30 – Terapia Integracji sensorycznej w pracy z osobą z autyzmem – mgr Magdalena Łagowska
13.40 – 14.40 – Akademia rodziny i terapeuty. Praca metodą Kaufmana – filozofia metody i prezentacja przypadku – dr Beata Kosińska

15.00 – Zakończenie konferencji i rozdanie zaświadczeń o uczestnictwie

Prelegenci

  • dr Anna Prokopiak, nauczyciel dyplomowany, adiunkt w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, prezes zarządu Fundacji Alpha w Lublinie pracującej na rzecz środowiska osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, diagnosta w Centrum Terapii Autyzmu Alpha, edukator w ośrodkach doskonalenia nauczycieli, autorka  rozprawy doktorskiej napisanej pod kierunkiem prof. dr hab. Janusza Kirenko, UMCS, na temat: Postawy osób znaczących wobec seksualności młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym.
  • mgr Joanna Grochowska, psycholog, certyfikowany konsultant Sekcji Psychologii Klinicznej Dziecka PTP, wicedyrektor Ośrodka dla Dzieci i Dorosłych Osób z Autyzmem, wiceprezes Fundacji SYNAPSIS. Z osobami z zaburzeniami spektrum autyzmu pracuje od 25 lat. Zajmuje się diagnozowaniem, terapią dzieci, młodzieży i dorosłych osób z ASD, a także psychoedukacją i terapią ich rodzin. Specjalizuje się w diagnostyce najmłodszych dzieci z podejrzeniem zaburzeń spektrum autyzmu, w tym z grup ryzyka oraz w diagnozie różnicowej. Uczestniczyła w realizacji wielu projektów badawczych, konferencjach krajowych i zagranicznych. Prowadzi szkolenia specjalistyczne z zakresu ASD. Jest autorką kilkunastu publikacji z tej dziedziny.
  • mgr Susanne Rabe, dyrektor Burgdorf - Schule w Fuerstenwalde (Niemcy), członek Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia osób z autyzmem.
  • mgr Magdalena Łagowska, oligofrenopedagog, logopeda, terapeuta integracji sensorycznej, terapeuta IAS – Johansen. 18 - letnie doświadczenie zawodowe zdobywała w Poradni Rehabilitacji Neurologicznej – AGA, szkole specjalnej przy Mazowieckim Centrum Rehabilitacji STOCER, od 10 lat prowadzi własny gabinet terapeutyczny dla dzieci i młodzieży – EduPoint.pl, a także jest dyrektorem Niepublicznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej EduPoint.pl. Od 2010 członek zarządu Polskiego Towarzystwa Integracji Sensorycznej.
  • mgr Ewa Żmich, praktyk z wieloletnim stażem (w zakresie diagnostyki i terapii dzieci ze spektrum autyzmu), od10 lat   pracuje jako nauczyciel –terapeuta oraz superwizor w bydgoskim ośrodku terapii behawioralnej dla dzieci ze spektrum autyzmu. Specjalizuje się w kształtowaniu komunikacji społecznej (w tym wprowadzaniu systemów komunikacji wspomaganej i alternatywnej) oraz treningu umiejętności społecznych osób ze spektrum autyzmu i z zespołem Aspergera w oparciu o techniki Analizy Behawioralnej Stosowanej. Jest współwłaścicielem Centrum Terapii „Egeo” w Bydgoszczy, gdzie zajmuję się diagnozą różnicową dzieci i młodzieży z nieprawidłowościami w rozwoju oraz terapią behawioralną osób ze spektrum autyzmu.
  • dr Beata Kosińska, uzyskała doktorat na Wydziale Lekarskim II Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Odbyła szkolenia dla rodziców w Sheffelck USA w programie Son – Rise Start – Up. Uczestniczyła w indywidualnych konsultacjach z Raun K. Kaufmanem. Realizowała projekt metodą HANDLE, który wykorzystuje zjawisko plastyczności mózgu, który stale się rozwija i podlega przemianom w zależności od rodzaju bodźców środowiskowych i rodzaju stymulacji. Ukończyła kurs prowadzony przez Paul’a Baptie.

Organizatorzy konferencji:

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy
Centum Kształcenia Podyplomowego i Ustawicznego

Wsółorganizatorzy:

  • Polskie Towarzystwo Integracji Sensorycznej w Warszawie
  • Burgdorf-Schule w Fuersstenwalde (Niemcy)
  • RUTIM-FIZJOTERAPIA w Poznaniu
  • Centrum Terapii "Egeo" w Bydgoszczy

Koszt udziału w konferencji:

  • Sesja panelowa: 60 zł.
  • Każdy warsztat (z wyboru słuchacza): 60 zł.

Zapisy:

Zapraszamy!

Akademia Kujawsko-Pomorska
ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
  52 321 11 88
  [email protected]