Największa niepubliczna uczelnia w Bydgoszczy

Strona w języku angielskim Strona w języku rosyjskim Strona w języku ukraińskim

KPSW ze statuetką Lodołamacza

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy została laureatem konkursu Lodołamacze, w kategorii Pracodawca - Nieprzedsiębiorca. Nagrodę przyznano za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia. Zdaniem Kapituły, działalność KPSW na polu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych stanowi wzór godny naśladowania. Konkurs organizuje Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Zaledwie 7 procent niepełnosprawnych Polaków ma wykształcenie wyższe. Nasza uczelnia od lat stara się, by te statystyki poprawić i stworzyć im przyjazne warunki studiowania. W roku akademickim 2010/2011 w KPSW uczyło się około 6,5 tysiąca studentów, z czego ponad 150 to osoby niepełnosprawne. Najwięcej z nich cierpi na upośledzenia narządu ruchu, zaburzenia narządu głosu, słuchu i wzroku. Wśród niepełnosprawnych ruchowo nie brakuje osób na wózkach inwalidzkich oraz poruszających się o kulach.

Do ich potrzeb przystosowane są budynki, w których odbywają się zajęcia dla studentów. Wszystkie są wyposażone w podjazdy lub podnośniki, w każdym znajdują się windy umożliwiające poruszanie się pomiędzy kondygnacjami (w budynku przy ul. Toruńskiej winda wyposażona w system mówiący, co jest sporym udogodnieniem dla osób niewidomych i słabowidzących). Studenci bez problemu mogą korzystać z wszystkich pomieszczeń - dziekanatów, kawiarenek, sal dydaktycznych, wykładowych (szerokość zamontowanych drzwi i brak progów umożliwiają osobom na wózkach swobodny wjazd do środka) oraz toalet dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. W rozwiązywaniu różnych problemów osób niepełnosprawnych pomocny jest także pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych.

Choć zasad uczestnictwa w zajęciach czy sposobu egzaminowania niepełnosprawnych studentów KPSW nie reguluje odrębne zarządzenie, decyzje w indywidualnych sprawach podejmują dziekani poszczególnych wydziałów lub bezpośrednio wykładowcy czy egzaminatorzy. Nie zdarzyło się dotąd, by prośba niepełnosprawnego studenta nie została pozytywnie rozpatrzona. Na przykład, osoby niewidome, mające problemy z mówieniem czy pisaniem zdają egzaminy ustnie, w ustalanych indywidualnie terminach. Nierzadko czas trwania egzaminu jest dla nich specjalnie wydłużany. Na zajęciach mogą także korzystać z dyktafonów.

Akademia Kujawsko-Pomorska
ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
  52 321 11 88
  [email protected]