Medal i wyróżnienie dla Jej Magnificencji Rektor KPSW
- Szczegóły
- Utworzono: 17 listopad 2014
Miło nam poinformować, iż uchwałą Zarządu Archikonfraterni Literackiej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, nagrodzono prof. nadzw. KPSW, dr Helenę Czakowską wręczając Jej medal oraz wyróżnienie za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską.
Pani Rektor KPSW jest inicjatorką wielu ważnych i prestiżowych wydarzeń mających znaczący wpływ na społeczność akademicką Uczelni. Jedną z licznych inicjatyw, za którą prof. Czakowska została nagrodzona są cykliczne międzynarodowe konferencje naukowe „Jeden świat – wiele kultur”, służące popularyzacji szeroko rozumianego dialogu międzynarodowego i wymianie myśli o problemach współczesnego świata.
W roku 2012 KPSW była organizatorem Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Etyka i ekonomia w świetle nauczania Benedykta XVI”. Dodatkowo dzięki działaniom Pani Rektor, Uczelnia nawiązała współpracę naukową z Fondazione Vaticana Joseph Ratzinger – Benedetto XVI (Fundacja Watykańska Joseph Ratzinger – Benedykt XVI). W czerwcu 2012 r. w siedzibie KPSW zostało otwarte Centrum Studiów Ratzingera, które jako jedyne w świecie znajduje się poza Watykanem i promuje myśli i dzieło papieża Benedykta XVI.
Misją KPSW jest służba drugiemu człowiekowi, nie dziwi więc fakt, iż Uczelnia szeroko propaguje ideę wolontariatu. W 2004 r. KPSW przystąpiła do realizacji programu „Studenci z klasą”, mającego na celu pomoc w nauce uczniom szkół podstawowych. W latach następnych wolontariusze współpracując z bydgoską „Caritas”, Bydgoskim Stowarzyszeniem na Rzecz Młodzieży Polskiej „Ordo ex Chao”, Bydgoskim Zespołem Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, Bydgoskim Ośrodkiem Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działali na rzecz innych. Jednym z ważnych programów wolontariackich realizowanych przez Uczelnię jest Program „Studenci dla Indii”, w którego działalność zaangażowało się kilkuset studentów.
Z inicjatywy Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy w roku akademickim 2014/2015 ruszyła kolejna edycja Programu Stypendialno-Edukacyjnego „STEP”. Dzięki niemu potomkowie polskich zesłańców z ubogich rodzin otrzymują stypendia naukowe i pomoc materialną. Uczestnicy programu to młodzież z ubogich rodzin mieszkających na północny Kazachstanu. Wśród tamtejszych stepów żyją potomkowie Polaków, którzy padli ofiarą stalinowskich zsyłek XX wieku.
Na osobną uwagę zasługuje zainicjowany przez prof. Helenę Czakowską Kajakowy Spływ Papieski, który na stałe wpisał się w program działalności Kujawsko – Pomorskiej Szkoły Wyższej. Inicjatywa ta promuje rozwój turystyki kajakowej na Brdzie oraz na innych szlakach wodnych regionu bydgoskiego. Jej głównym zadaniem jest jednak propagowanie aktywnej rekreacji połączonej z kontemplacją przyrody w duchu nauki papieskiej. Spływom towarzyszy konkurs upowszechniający myśl Jana Pawła II.
Pragniemy złożyć Jej Magnificencji Rektor KPSW, najserdeczniejsze gratulacje i życzymy dalszych sukcesów. Organizowane i nadzorowane przez Nią instytucje są bowiem placówkami non profit, co pozwala z całą swobodą kierować wypracowane środki finansowe na ich wszechstronny rozwój, manifestujący się także rozlicznymi inicjatywami kulturalno-społecznymi przedstawionymi i opisanymi wcześniej.