KPSW po raz czwarty została Lodołamaczem!
- Szczegóły
- Utworzono: 9 wrzesień 2013
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy zdobyła brązowy medal w konkursie Lodołamacze 2013 w kategorii Pracodawca - Nieprzedsiębiorca. Nagrodę przyznano za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia. Zdaniem Kapituły, działalność KPSW na polu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych stanowi wzór godny naśladowania.
Ideą konkursu Lodołamacze jest nagradzanie firm, przedsiębiorców i osób prywatnych, wybitnie angażujących się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych, tworzących nowe i coraz lepszej jakości miejsca pracy oraz dostrzegających sens i konieczność ich aktywizacji zawodowej. Nagroda jest wyróżnieniem dla tych, którzy decydując się na zatrudnienie i współpracę z osobami niepełnosprawnymi, jednocześnie prowadzą wobec nich przyjazną politykę personalną, przełamują bariery, walczą z niechęcią i obojętnością społeczeństwa.
Brązowy medal jest czwartą nagrodą przyznaną naszej Uczelni przez organizatora konkursu „Lodołamacze" - Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. W 2011 roku Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa otrzymała statuetki „Lodołamaczy", czyli główne nagrody w konkursie ogólnopolskim i wojewódzkim. Rok wcześniej, w kategorii Pracodawca - Nieprzedsiębiorca, KPSW wręczono brązowy medal. W tym roku organizatorzy konkursu po raz kolejny docenili starania Uczelni na tym polu i dalsze wysiłki wkładane w polepszanie warunków studiowania osobom niepełnosprawnym.
Warto wiedzieć, że zaledwie 7 procent niepełnosprawnych Polaków ma wykształcenie wyższe. Nasza uczelnia od lat stara się, by te statystyki poprawić i stworzyć osobom niepełnosprawnym przyjazne warunki studiowania, skupiając się nie tylko na łamaniu barier architektonicznych, ale także mentalnych. Obecnie w KPSW studiuje ponad 100 osób w różnymi rodzajami niepełnosprawności, wśród których najwięcej cierpi na upośledzenia narządu ruchu, głosu, słuchu i wzroku. Z myślą o nich Uczelnia przystosowuje do ich potrzeb budynki. Wszystkie są wyposażone w podjazdy lub podnośniki, w każdym znajdują się windy umożliwiające poruszanie się pomiędzy kondygnacjami (w budynku przy ul. Toruńskiej winda wyposażona w system mówiący, co jest sporym udogodnieniem dla osób niewidomych i słabowidzących). Studenci bez problemu mogą korzystać z wszystkich pomieszczeń - dziekanatów, kawiarenek, sal dydaktycznych, wykładowych (szerokość zamontowanych drzwi i brak progów umożliwiają osobom na wózkach swobodny wjazd do środka) oraz toalet dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. W przyjazne dla osób niepełnosprawnych urządzenia wyposażone są również czytelnie Biblioteki Głównej. Studenci mają do swojej dyspozycji bardzo duże monitory, lupy elektroniczne dla słabo widzących, nakładkowe klawiatury czy dyktafony służące nie tylko nagrywaniu, ale także odtwarzaniu plików tekstowych.
KPSW od lat swoimi działaniami wspiera osoby niepełnosprawne, aktywnie realizując i angażując się w przedsięwzięcia oraz inicjatywy z ich udziałem. W Uczelni aktywnie działa również Rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych. Obecnie funkcję tę pełni mgr Aneta Kokot, która w imieniu władz Uczelni odebrała z rąk Prezydenta Miasta Rafała Bruskiego nagrodęw konkursie (na zdjęciu).