Największa niepubliczna uczelnia w Bydgoszczy

Strona w języku angielskim Strona w języku rosyjskim Strona w języku ukraińskim

Drugi rok działalności Uniwersytetu Międzypokoleniowego OMEGA

Zainaugurowaliśmy kolejny Rok Akademicki, Uniwersytetu Międzypokoleniowego "Omega". Drugi rok działalności zapoczątkowała uroczysta inauguracja, która odbyła się w dniu 30 listopada 2013 r. w siedzibie naszej Uczelni. Uniwersytet Międzypokoleniowy "Omega" to inicjatywa Wydziału Pedagogicznego Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.

Tegoroczna Inauguracja, objęta została Honorowym Patronatem Prezydenta Bydgoszczy oraz Patronatem Honorowym Starosty Bydgoskiego.

Inicjatywa skierowana jest do mieszkańców regionu, pragnących uczestniczyć w odnawianiu zapomnianych tradycji akademickich, utrzymujących
i wzmacniających międzypokoleniowe więzi. To Uniwersytet dla osób kreatywnych, dynamicznych, chcących aktywnie uczestniczyć w życiu uniwersyteckim, pojmowanym jako wspólnota ludzi wzajemnie uczących się, rozwijających swoje pasje, dzielących się doświadczeniem.

W Roku Akademickim 2013/2014, "Omega" prowadzi zajęcia w ramach 16 wydziałów: Wydział Podróżniczo-Przygodowy, Wydział Sztuki i Twórczości Artystycznej, Wydział Promocji Zdrowia i Sportu, Wydział Historii, Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego, Wydział Aktywizacji Rodziny, Wydział Komunikacji i Sztuk Audiowizualnych, Wydział Opieki Postpenitencjarnej, Wydział Otwartych Dróg, Wydział Literatury i Promocji Czytania, Wydział Integracji Społecznych, Wydział Edukacji, Rewalidacji i Kultury Sportu, Wydział Dyplomacji i Spraw Międzynarodowych, Wydział Animacji Penitencjarnych, Wydział Innowacji i Projektów Edukacyjnych, Wydział Animacji Edukacyjnej i Kulturowej, Wydział Inicjatyw Młodzieżowych. Dziekanami wydziałów są liderzy społeczni.

W ramach Wydziału Opieki Postpenitencjarnej wyodrębniono pracownie:

  • Pracownia readaptacji więzi międzypokoleniowych „Po(życie)sięgnąć nowe..."
  • Pracownia terapii sztuką
  • Pracownia programów badawczych i readaptacyjnych

Jako wspólną inicjatywę Wydziału Opieki Postpenitencjarnej i Wydziału Animacji Penitencjarnych utworzono Punkt informacji i porady prawnej. Przy Uniwersytecie Międzypokoleniowym działa również Akademia Seniora Babie Lato.

Program inauguracji otworzył Hymn państwowy, w wykonaniu słabo słyszącej i niesłyszącej młodzieży z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Bydgoszczy, zaprezentowany za pomocą języka migowego. Prorektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy prof. Janusz Kutta powitał przybyłych na uroczystość gości, głos zabrał również Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Bydgoszczy, mecenas Henryk Maciejewski. Kilka słów do zebranych skierowała major Aleksandra Gapska - rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej Bydgoszcz oraz Helena Feldheim - Przewodnicząca Ligii Kobiet Polskich Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Następnie głos zabrała inicjatorka i pomysłodawczyni Uniwersytetu Międzypokoleniowego OMEGA prof. nadzw. KPSW dr hab. Monika Jaworska-Witkowska. Kilka słów do zebranych skierowały również Magdalena Słonecka, Rektor Uniwersytetu Międzypokoleniowego OMEGA oraz Olga Witkowska - Rektor Uniwersytetu Dzieci ALFA. Wykład inauguracyjny pod tytułem: „Rozwój edukacji w strategii miasta. Realia i nowe otwarcia", wygłosiła Iwona Waszkiewicz - Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Bydgoszczy. Iwona Waszkiewicz zapowiedziała wraz z Kazimierzem Drozdem - Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Bydgoszczy, chęć utworzenia nowego wydziału w ramach Uniwersytetu Międzypokoleniowego OMEGA.

Całą uroczystość uświetnił specjalny koncert Agaty Walczak - wokalistki, aktorki, pedagoga. Artystka jest absolwentką Wydziału Pedagogicznego KPSW i studentką Akademii Muzycznej w Gdańsku. Szkoliła się pod kierunkiem takich znakomitości jak Maureen Scott - wykładowca Royal Academy of Music w Londynie. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, zdobyła Grand Prix festiwalu Asteriada. Była również uczestniczką programu X-Factor.

Przed nami cały rok działalności "Omegi", wypełniony szeregiem atrakcyjnych i wartościowych społecznie przedsięwzięć. Wszystkie dodatkowe zajęcia czy warsztaty spotykają się z ogromnym uznaniem uczestników, wynikają bowiem z konkretnych potrzeb i oczekiwań. Pracownie inicjatyw społecznych stymulują do aktywnego udziału w życiu społecznym, aktywizując postawy obywatelskie. W ramach zjazdów odbywa się wiele spotkań, projekcji, koncertów, debat. Udział we wszystkich zajęciach i spotkaniach jest bezpłatny.

Już w styczniu zapraszamy do udziału w zjeździe Wydziału Dyplomacji i Spraw Międzynarodowych. Kolejne spotkanie organizowane jest w marcu, przez Wydział Historii, Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego. W kwietniu spotyka się Wydział Integracji Społecznych, natomiast w czerwcu - Wydział Edukacji, Rewalidacji i Kultury Sportu.

Akademia Kujawsko-Pomorska
ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
  52 321 11 88
  [email protected]