Największa niepubliczna uczelnia w Bydgoszczy

Strona w języku angielskim Strona w języku rosyjskim Strona w języku ukraińskim

Podsumowanie Konferencji „Chrześcijańska koncepcja Europy i Polski w perspektywie nauczania kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI”

Za nami sesja plenarna oraz panele tematyczne zorganizowane w ramach Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Chrześcijańska koncepcja Europy i Polski w perspektywie nauczania Kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI”. Licznie zebranych gości, którzy przyjechali do nas z wielu krajów Europy, powitała JM Rektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy, prof. KPSW dr Helena Czakowska.

„Obecność tak wielu osobistości i naukowców z kraju i zagranicy świadczy o tym, że problemy współczesnego świata są żywym tematem w dyskursie akademickim niezależnie od narodowości, kultury czy wyznania – mówiła JM Rektor. – Żyjemy w czasach wielkich kulturowych i cywilizacyjnych przemian, które oprócz nowych wyzwań niosą również wielkie zagrożenie. Dzieła Kardynała Josepha Ratzingera stanowią niezwykle bogate źródło wiedzy i inspiracji dla uczonych, badaczy i myślicieli z wielu obszarów nauki”.

W sesji plenarnej mieliśmy przyjemność wysłuchać wystąpień m.in. J.E. Ks. Abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, Ks. dr Mariusza Kucińskiego, prof. KPSW, Dyrektora Centrum Studiów Ratzingera, oraz Minister Beaty Kempy, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W swoim przemówieniu Minister Beata Kempa nawiązała do Encykliki Społecznej Jana Pawła II  "Centesimus Annus" i podkreśliła misję naszej Uczelni w krzewieniu nauki oraz wartości chrześcijańskich. Minister Beata Kempa zaznaczyła też, że Premier Beata Szydło objęła patronatem honorowym konferencję, podkreślając jednocześnie szczególne znaczenie tego wydarzenia z uwagi na obchody 1050 rocznicy przyjęcia przez Polskę chrztu świętego, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oraz zbliżającą się wizytę Papieża Franciszka.

Po wystąpieniu Minister Beaty Kempy głos zabrał Prezydent Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy, Roman Czakowski, który dziękując za przybycie, zainteresowanie tematyką konferencji oraz zaangażowanie w działalność Uczelni, wręczył pamiątkowe medale J.Em. Ks. Kard. Tarcisio Bertone, emerytowanemu Sekretarzowi Stolicy Apostolskiej, Minister Beacie Kempie i J.E. Ks. Abp. Wojciechowi Polakowi.

Następnie zebrani goście wysłuchali wykładu J.Em. Ks. Kard. Tarcisio Bertone pt. „Od Papieża Benedykta XVI do Papieża Franciszka. Kontynuacja i rozwój działalności duszpasterskiej i dyplomatycznej”.

„Od samego początku Benedykt XVI skupiał się w swym nauczaniu na sytuacji w Europie – rozpoczął J.Em. Ks. Kard. Tarcisio Bertone”. W dalszej części wykładu J.Em. Ks. Kard. Tarcisio Bertone poruszył takie zagadnienia, jak: reformy kościelne zapoczątkowane podczas II Soboru Watykańskiego, sekularyzacja Europy, korzenie chrześcijaństwa, rola informacji i dialogu międzykulturowego oraz znaczenie encyklik społecznych. J.Em. Ks. Kard. Tarcisio Bertone, odwołując się do nauk Benedykta XVI, podkreślił też, że miarą współczesnego chrześcijaństwa jest miłosierdzie wobec ubogich.

Przemówienie J.Em. Ks. Kard. Tarcisio Bertone zakończyło pierwszą część sesji plenarnej, po której odbył się briefing prasowy.

Drugą część sesji plenarnej otworzył Prof. dr Christian Schaller, Dyrektor Instytutu Papst Benedikt XVI z Ragensburga w Niemczech oraz Sekretarz wydania Opera omnia (Dzieł wszystkich) Kard. J. Ratzingera/Benedykta XVI.

„Rozum i wiara są elementami budującymi przyszłość – mówił Prof. dr. Chiristian Schaller. - Rozum, prawda, wiara i pokój są koordynatami, które musi mieć przed sobą człowiek, gdy analizuje konflikty militarne na świecie i na podstawie tej analizy chce się z nimi uporać. Tolerancja religijna nie oznacza akceptacji patologii religijnych, nie oznacza również stosowania odwetu jako środka rozwiązywania problemów. Można byłoby ugasić wiele konfliktów, gdyby wiara i rozum zjednoczyły się we wspólnym zmaganiu o prawdę, rozum, piękno i dobro”.

Sesje plenarne zamknęły wystąpienia Prof. dr hab. Grzegorza Kucharczyka z Polskiej Akademii Nauk oraz Ks. Prof. Waldemara Chrostowskiego z UKSW w Warszawie. Prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk w przemowie zatytułowanej „Europa i kryzys w nauczaniu Kard. J. Ratzingera/Benedykta XVI” mówił o dziejach buntu człowieka wobec Boga oraz o nierozerwalnym związku między wiarą i rozumem w naukach Benedykta XVI.

Po dyskusji i lunchu uczestnicy konferencji spotkali się w grupach panelowych, pracujących m.in. nad zagadnieniami państwa i prawa, teologii, filozofii, ekonomii, integralności i tożsamości jednostki, etyki pomagania oraz partnerstwa w dialogu.

Wykładom i panelom towarzyszyła wystawa malarstwa olejnego Mateusza Gawrońskiego, absolwenta Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Konferencja była bardzo udana, pełna merytorycznych treści i głębokich przemyśleń, skłaniających gości oraz uczestników paneli do dyskusji do późnych godzin wieczornych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Konferencji!

Goście Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Chrześcijańska Koncepcja Europy i Polski w perspektywie nauczania Kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI".

JM Rektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy wita zebranych gości i otwiera Międzynarodową Konferencję Naukową "Chrześcijańska Koncepcja Europy i Polski w perspektywie nauczania Kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI".

J. Em. Ks. Kard. Tarcisio Bertone, emerytowany Sekretarz Stolicy Apostolskiej, oraz J.E. Ks. Abp Wojciech Polak, Prymas Polski

Akademia Kujawsko-Pomorska
ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
  52 321 11 88
  [email protected]