Podsumowanie konferencji problemowej z zakresu dobrych praktyk "Wieloprofilowa pomoc osobom ze spektrum autyzmu"
- Szczegóły
- Utworzono: 23 kwiecień 2016
W dniach 22-23 kwietnia w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej odbyła się konferencja „Wieloprofilowa pomoc osobom ze spektrum autyzmu”, organizowana przez Centrum Kształcenia Podyplomowego i Ustawicznego KPSW. Współorganizatorami konferencji było Polskie Towarzystwo Integracji Sensorycznej, Centrum Terapii Egeo, Rutim Fizjoterapia oraz Burgdorf-Schule w Fuerstenwalde w Niemczech.
Konferencję rozpoczął mgr Andrzej Stobrawa, Dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego i Ustawicznego Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy. W swoim przemówieniu powitał gości, przedstawił prelegentów i zapowiedział dwie kolejne konferencje poruszające m.in. problematykę integracji sensorycznej.
Następnie mikrofon przejęła mgr Joanna Grochowska – psycholog, certyfikowany konsultant Sekcji Psychologii Klinicznej Dziecka PTP, wicedyrektor Ośrodka dla Dzieci i Dorosłych Osób z Autyzmem, wiceprezes Fundacji SYNAPSIS. W wykładzie zatytułowanym „Narzędzia stosowane w badaniach przesiewowych i diagnozie zaburzeń spektrum autyzmu” mgr Joanna Grochowska skupiła się na przedstawieniu charakterystyki, dostępności oraz praktycznego zastosowania dostępnych w Polsce narzędzi diagnostycznych: CARS-2, ADI-R, ADOS-2. Na koniec podkreśliła, że choć zaprezentowane narzędzia są ważne i potrzebne, stanowią jedynie wsparcie dla wiedzy, obserwacji i doświadczenia diagnostów.
Drugi wykład tego dnia poprowadziła dr Anna Prokopiak, diagnosta i prezes Fundacji Alpha w Lublinie. Wystąpienie „Relacje podstawą rozwoju osoby z autyzmem” rozpoczęła od omówienia etiologii autyzmu (czynniki genetyczne, czynniki środowiskowe, neurobiologia mózgu), po czym zwróciła uwagę na sposoby i problemy w nawiązywaniu relacji (szczególnie relacji i więzi społecznych) z jakimi borykają się osoby z autyzmem oraz ich opiekunowie.
Pierwszy dzień konferencji zakończyła sesja warsztatowa. Mgr Joanna Grochowska poprowadziła zajęcia z zastosowania wybranych narzędzi diagnostycznych („Stosowanie wybranych narzędzi wykorzystywanych w diagnozowaniu ASD”), dr Anna Prokopiak zajęła się tematyką seksualności osób z autyzmem („Seksualność osób z autyzmem. Edukacja i terapia”), a mgr Ewa Żmich z Centrum Terapii Egeo moderowała warsztaty zatytułowane „Rzeczywistość a mity metody behawioralnej”.
Drugi dzień konferencji rozpoczęła mgr Susanne Rabe – dyrektor Burgdorf-Schule w Fuerstenwalde (Niemcy), członek Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Osób z Autyzmem. W wykładzie „Najnowsze trendy w stosowaniu komunikacji wspomagającej i alternatywnej z użyciem sprzętów multimedialnych” wskazała zalety używania tabletów w edukacji i kształtowaniu społecznych zachowań dzieci z autyzmem. Następnie przybliżyła uczestnikom konferencji wybrane zagadnienia techniczne (wybór systemu operacyjnego, oprogramowania itp.) związane z zastosowaniem sprzętów multimedialnych w terapii osób niepełnosprawnych.
Po mgr Susanne Rabe wystąpiła mgr Magdalena Łagowska – oligofrenopedagog, logopeda, terapeuta integracji sensorycznej, terapeuta IAS-Johansen. W wykładzie zatytułowanym „Terapie integracji sensorycznej” opowiedziała o odczuwaniu i rozumieniu własnego ciała przez dziecko z autyzmem. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się ponadto, na czym dokładnie polega terapia integracji sensorycznej i na pracy z jakimi zmysłami się skupia (dotyk, czucie głębokie, zmysł przedsionkowy).
Po wykładach uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w trzech warsztatach. Pierwszy z nich poprowadziła mgr Susanne Rabe („Metody komunikacji wspomagającej i alternatywnej”), drugi – mgr Magdalena Łagowska („Terapia integracji sensorycznej w pracy z osobą z autyzmem”), trzeci – dr Beata Kosińska („Akademia rodziny i terapeuty. Praca metodą Kaufmana – filozofia metody i prezentacja przypadku”).
Dziękując wszystkim za zainteresowanie konferencją i aktywny w niej udział, jednocześnie życzymy, aby wiedza zaprezentowana podczas warsztatów i wykładów pomogła Państwu w codziennej, tak ważnej przecież, pracy z osobami z autyzmem.
Zapraszamy na kolejne konferencje problemowe z zakresu dobrych praktyk, organizowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego i Ustawicznego Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.