Praca socjalna - nowy kierunek na KPSW
- Szczegóły
- Utworzono: 17 sierpień 2010
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy otrzymała zgodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prowadzenie studiów pierwszego stopnia (licencjackich) na kierunku praca socjalna.
Praca socjalna to kierunek stosunkowo młody. W 2005 roku, uchwałą Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego stworzono warunki do powoływania w szkołach wyższych kierunku praca socjalna. Dziś niewiele uczelni w kraju oferuje kształcenie w tej specjalności. To oferta studiów skierowana do osób, które w przyszłości chciałyby znaleźć zatrudnienie w ośrodkach polityki społecznej, centrach pomocy rodzinie i pomocy społecznej lub pracować z rodzinami zastępczymi, w placówkach opiekuńczo-wychowawczych czy ośrodkach wsparcia.
Absolwent tego kierunku posiadać będzie ogólna wiedzę filozoficzną i socjologiczną (pozwalającą na dobre poznanie człowieka i procesów społecznych), przyrodniczą i psychologiczną (by zrozumieć procesy zachodzące w organizmie człowieka, gwarantujące jego dobre funkcjonowanie biologiczne, psychiczne i społeczne), ekonomiczną i prawną (umożliwiającą zrozumienie mechanizmów rzutujących na system podziału i działalność służb społecznych oraz ich formalno-prawnego instrumentarium).
Podczas trzech lat kształcenia absolwenci zdobędą kompetencje i sprawności niezbędne w pracy pracownika socjalnego, m.in.:
- nauczą się dokonywać diagnozy zjawisk, które są przyczyną trudnego położenia podopiecznych,
- stosowania technik i środków interwencji socjalnej,
- przywracania lub podtrzymywania właściwych interakcji między jednostkami a społeczeństwem (doskonalenia funkcjonowania społecznego),
- pobudzania samozaradności indywidualnej (działań samopomocowych) u osób, rodzin, grup i środowisk społecznych,
- kierowania służbami społecznymi i projektowania społecznego,
- inspirowania zmian społecznych, inicjowania nowych form pomocy osobom i rodzinom oraz powoływania instytucji świadczących pomoc - zwłaszcza w najbliższym środowisku lokalnym.