Największa niepubliczna uczelnia w Bydgoszczy

Strona w języku angielskim Strona w języku rosyjskim Strona w języku ukraińskim

Dni nauki w KPSW sięgają aż na STEP-y!

Czwarty dzień II Międzynarodowych Otwartych Dni Nauki obfitował w szereg wykładów i warsztatów adresowanych do młodzieży oraz dorosłych. Jednym z punktów bogatego programu była prezentacja realizowanego od tego roku akademickiego Programu Stypendialono-Edukacyjnego STEP, adresowanego do potomków polskich zesłańców na Wschodzie. Czwartkowe podsumowanie podjętych dotąd działań było także okazją do podziękowań tym, którzy wsparli realizację tego projektu. W tym dniu dotarła do nas także inna, dobra wiadomość - Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki objął patronatem honorowym tę inicjatywę.

Celem Programu Stypendialno-Edukacyjnego STEP jest pomoc potomkom polskich zesłańców z Kazachstanu, w szczególności poprzez organizowanie przyjazdów młodzieży zza wschodniej granicy na bezpłatne studia i finansowanie ich pobytu w naszym kraju. Młodzież ta pochodzi z najuboższych terenów i nie jest w stanie kontynuować nauki w kraju, który obecnie zamieszkuje. KPSW realizuje program STEP od roku akademickiego 2012/2013 i w pierwszej jego edycji programu pomocą objęto dwoje Polaków z rejonu Tajynszy.

Idea programu została po raz pierwszy przedstawiona w listopadzie ubiegłego roku. Od tamtego momentu nie minęło jeszcze pół roku, a projekt spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i serdecznym przyjęciem, zarówno wśród osób prywatnych, jak i instytucji.

II Międzynarodowe Otwarte Dni Nauki stały się doskonałą okazja do zaprezentowania dotychczasowych efektów programu i podziękowania tym, którzy swoimi działaniami wsparli jego realizację. Za życzliwość podziękowali pomysłodawcy programu: prof. nadzw. KPSW dr Helena Czakowska, Rektor KPSW i koordynator ze strony polskiej oraz o. Aleksy Miciński, duszpasterz polskiej młodzieży w rejonie Tajynszy i koordynator działań na terenie Kazachstanu. O. A. Miciński, który przyjechał do Polski na tę właśnie uroczystość wygłosił również wykład zatytułowany „Kazachstan-miejsce cierpienia, deportacji i nadziei". Wśród wyróżnionych za znaleźli się:

  • prof. dr hab. Andrzej Sokala, Prorektor do spraw Studenckich i Polityki Kadrowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (na zdjęciu: podziękowania Prorektorowi UMK wręczają Rektor KPSW i o. A. Miciński),
  • prof. nadzw. KPSW ks. dr Mariusz Kuciński, proboszcz Parafii pw. Św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty;
  • Czesław Abramczyk, Wiceprezes „Abramczyk" sp. z o.o.;
  • Tomasz Pietraszak, Dyrektor Telewizji Polskiej S.A. Oddział w Bydgoszczy;
  • Państwo Jadwiga i Mirosław Rosińscy,
  • Roman Puchowski, artysta plastyk
  • Maria Barbara Guszczin, tłumacz przysięgły języka rosyjskiego;
  • Maria Jaskólska z Zespołu Charytatywnego im. bł Matrki Teresy z Kalkuty CARITAS;
  • Barbara Łangowska, właścicielka Salonu Fryzjerskiego „Barbara";
  • Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Edukacji EDUKACJA.

Wszyscy zaangażowani dotąd w pomoc, zadeklarowali dalsze wsparcie polskich potomków na Wschodzie. Doskonałe wiadomości przekazał wszystkim zebranym prof. dr hab. Andrzej Sokala. Prorektor UMK zapewnił, że toruński uniwersytet aktywnie włączy się w realizację programu i w najbliższym roku akademickim przyjmie na wybrane kierunki studiów dwoje Polaków z Kazachstanu. Podzielił się także informacją, że Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki objął honorowym patronatem Program Stypendialno-Edukacyjny STEP.

Zapraszamy do obejrzenia szczegółowej relacji z czwartkowego spotkania na kanale TV KPSW http://youtu.be/r6C6TfLKkLM

ZAŁOŻENIA PROGRAMU STYPENDIALNO-EDUKACYJNEGO STEP

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy to uczelnia znana z międzynarodowej współpracy, którą aktywnie realizuje od 2005 roku. Współpracujemy z ponad 50 uczelniami z różnych stron świata m.in. z Grecji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Bułgarii, Kirgistanu, Kazachstanu, Włoch a nawet Zambii i Chin. Umiędzynarodowienie jest jednym z priorytetów strategicznych naszej uczelni.

Internacjonalizacja to nie tylko wymiana doświadczeń w ramach umów z zagranicznymi partnerami, ale również promowanie nauki języków obcych, wprowadzanie międzynarodowych treści w programach studiów, wspólne kształcenie z uczelniami zagranicznymi, tworzenie międzynarodowych centrów specjalistycznych takich jak Międzynarodowe Centrum Nauki i Edukacji KPSW oraz wiele innych działań, dzięki którym kształcenie uzyskuje wymiar ponadnarodowy. Staramy się, aby proces kształcenia przebiegał w wielokulturowym środowisku i stawał się doświadczeniem rozwijającym tolerancję i poszanowanie odmiennych tradycji wśród naszych studentów.

Uczelnia to miejsce zdobywania wiedzy, jednak to nie tylko miejsce w którym mamy do czynienie z procesami dydaktycznymi ale też miejsce, które powinno kształtować wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka, chęć niesienia pomocy tam, gdzie jest to możliwe i przekonania, że wspólnie możemy zmieniać rzeczywistość na lepszą.

W swoich założeniach Uczelnia jest zorientowana we wszystkich zakresach swej działalności na służenie drugiemu człowiekowi. To właśnie te idee stały się inspiracją do tworzenia takich programów jak STEP. Wciąż takich inicjatyw jest za mało a za dużo osób, o których problemach wielu zapomniało bądź nie chce zdawać sobie z nich sprawy.

Są jednak osoby, które krzewią pozytywne idee takie jak program STEP. Należy tutaj wymienić pomysłodawców programu. a są nimi Rektor KPSW prof. nadzw. KPSW dr Helena Czakowska, która jest również głównym koordynatorem programu oraz o. Aleksy Miciński duszpasterz Polonii w Kazachstanie i koordynator działań na terenie Kazachstanu.

PROGRAMY POMOCY POLAKOM NA WSCHODZIE

Program „Step" to niejedyny projekt pomocy Polakom mieszkającym na Wschodzie, realizowany w ostatnich latach przez Kujawsko-Pomorską Szkołę Wyższą w Bydgoszczy. Tylko w ubiegłym roku, po wizycie przedstawicieli uczelni w polskiej szkole w Winnicy, zainicjowano zbiórkę polskich książek do tamtejszej biblioteki. Jej efektem było przekazanie nauczycielom z Ukrainy blisko tysiąca polskich tytułów m.in. podręczników, lektur, najważniejszych pozycji literatury polskiej, słowników, encyklopedii, albumów i podręczników metodycznych. Do szkoły trafił także sprzęt multimedialny. Dary te uczelnia uzyskała podczas zbiórki społecznej oraz dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionych wydawnictw i hurtowni bydgoskich.

Podobną akcję KPSW zorganizowała również w roku bieżącym - tym razem adresatami zbiórki byli uczniowie i nauczyciele polskiej szkoły w Daugavpils na Łotwie. Ponownie udało się zebrać i przekazać ponad tysiąc pozycji, a w akcji wsparły uczelnię Urząd Miasta Bydgoszczy i Okręgowa Rada Radców Prawnych, dzięki którym zakupiono komplety nowych podręczników do języka polskiego i historii. W zeszłym miesiącu dlegacja KPSW gościła na Litwie i odwiedziła wiele polskich szkół, z którymi udało się nawiązać współpracę.

DLACZEGO WŁAŚNIE KAZACHSTAN?

Naukę w Kazachstanie w języku polskim oferuje zaledwie kilka uczelni wyższych i tylko pod warunkiem wybrania polonistyki jako kierunku nauczania. Ponadto Nauka w Kazachstanie jest odpłatna a wysokie czesne przekracza możliwości finansowe większości osób narodowości polskiej. Większość z nich żyje poniżej granicy ubóstwa i nie ma zapewnionych nawet podstawowych warunków bytowych. W szkołach oraz uniwersytetach językiem wykładowym jest rosyjski, a coraz częściej kazachski, co stanowi znaczną barierę dla Polaków, mówiących zwykle tylko po rosyjsku. Młodzi obywatele Kazachstanu posiadający potwierdzone polskie pochodzenie mają możliwość podjęcia studiów na dowolnej uczelni państwowej na terenie Rzeczpospolitej Polskiej po uzyskaniu odpowiedniej liczby punktów na specjalnych egzaminach. Istnieje możliwość studiów wraz ze specjalnym rządowym stypendium dla tych, którzy uzyskali najlepsze wyniki. Wszystkie egzaminy odbywają się o w stolicy Republiki Kazachstanu - Astanie, w języku polskim i przed polską komisją egzaminacyjną. Stanowi to znaczne utrudnienie dla polskiej młodzieży zamieszkującej biedne tereny wiejskie. Pierwszą barierą jest brak możliwości nauki języka polskiego na wsi. Drugim problemem są kwestie finansowe. Spełnienie wygórowanych warunków i ograniczona oferta edukacyjna niezwykle utrudniają dostęp do kształcenia na poziomie wyższym. Według danych opublikowanych na stronach internetowych Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Astanie na 1000 osób tylko 92 Polaków posiada wyższe wykształcenie, natomiast wśród polskiej młodzieży w wieku 20-29 lat odsetek osób z wyższym wykształceniem wynosi tylko 8,1%. Zatrważające dane, a należy pamiętać, że to nie oni wybrali sobie taki los. Gdyby nie zsyłka i deportacje być może ich życie wyglądałoby zuełnie inaczej. Ważne jest teraz to co my możemy zrobić, aby ta sytuacja była lepsza, my dosłownie tu i teraz bez oglądania się na innych.

KTO MOŻE APLIKOWAĆ?

Celem programu jest pomoc potomkom polskich zesłańców, poprzez organizowanie przyjazdów młodzieży zza wschodniej granicy na studia i finansowanie ich pobytu w naszym kraju. Młodzież ta pochodzi z najuboższych terenów i nie jest w stanie kontynuować nauki w kraju, który obecnie zamieszkuje.

Do programu mogą aplikować osoby:

  • posiadające Kartę Polaka,
  • o niskim statusie materialnym,
  • zamieszkujące głównie tereny wiejskie,
  • będące absolwentami szkoły średniej, której świadectwo uprawnia do podjęcia nauki w szkole wyższej każdego typu w kraju wydania.

KPSW przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne we współpracy z Koordynatorem Programu w Kazachstanie. Kandydat składa w Dziale Współpracy z Zagranicą KPSW wszystkie dokumenty niezbędne w procesie rekrutacyjnym. Rozmowy kwalifikacyjne przeprowadza Koordynator Programu w Kazachstanie. Po złożeniu dokumentów i zakończeniu procesu weryfikacji przez Uczelnię student zostaje przyjęty na studia na zasadach obowiązujących obywateli polskich.

W pierwszej edycji programu pomocą objęto dwoje Polaków z rejonu Tajynszy.

KAŻDY MOŻE POMóC

Działalność na tym polu KPSW zamierza kontynuować i rozszerzać jej zakres. W celu rozpowszechnienia tej idei oraz zwiększenia liczby studentów polskiego pochodzenia, uczelnia kieruje zaproszenie do instytucji, uczelni oraz osób prywatnych, które mogłyby wesprzeć ten pomysł.

Młodzież z Kazachstanu potrzebuje bezpłatnych studiów, sfinansowania zakwaterowania oraz stypendium na utrzymanie. Osoby i instytucje, które zachcą wesprzeć projekt mogą zaoferować pomoc w formie rzeczowej oraz finansowej.

Program STEP ma swoje konto w Stowarzyszeniu na rzecz wspierania edukacji „Edukacja", którego jednym z celów statutowych jest pomoc polskiej młodzieży ze Wschodu - nr konta 44 8142 0007 0000 6523 2000 0001 Wpłaty z dopiskiem „Kazachstan".

Mile widziana jest wszelka pomoc, np.:

  • zakwaterowanie,
  • możliwość podjęcia pracy w niepełnym wymiarze czasu,
  • rabaty lub darmowe usługi,
  • bilety wstępu na wydarzenia kulturalne i sportowe,
  • karnety np. na basen,
  • słowniki, podręczniki,
  • możliwość uczestniczenia w kursach i szkoleniach.

KONTAKT

Dział Współpracy z Zagranicą

ul. Toruńska 55-57

85-023 Bydgoszcz

tel. +48 52 365 84 46/fax.+48 52 365 84 27

kom. +48 510 082 878

[email protected]

Akademia Kujawsko-Pomorska
ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
  52 321 11 88
  [email protected]