Największa niepubliczna uczelnia w Bydgoszczy

Strona w języku angielskim Strona w języku rosyjskim Strona w języku ukraińskim

Wystąpienie inauguracyjne Jej Magnificencji Rektor

6 października 2012 roku uroczyście zainaugurowaliśmy Rok Akademicki 2012/2013 w Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy. Zapraszamy do zapoznania się z wystąpieniem inauguracyjnym JM Rektor prof. nadzw. KPSW dr Heleny Czakowskiej.

Wysoki Senacie, Szanowni goście,

pracownicy i studenci,

Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej!


Witam wszystkich bardzo serdecznie na Inauguracji Roku Akademickiego 2012/2013 w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy. Dla całej społeczności to uroczystość wyjątkowa, także ze względu na miejsce, w którym się dziś znajdujemy. Jak już wspomniał Pan Prezydent, po raz pierwszy inaugurujemy rok akademicki w murach naszej Almae Matris. Jestem bardzo dumna, że mogę Państwa gościć w nowej, głównej siedzibie Uczelni.

Rozpoczynamy dziś kolejny rok akademicki w 12-letniej historii Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej. Każdego roku o tej porze stawiamy przed sobą ambitne wyzwania i cele, które przez następne miesiące zamierzamy skutecznie realizować. Dzień inauguracji to także znakomita okazja do przedstawienia studentom, nauczycielom akademickim, pracownikom, przedstawicielom władz oraz wszystkim, szanownym gościom naszych osiągnięć i sukcesów. To dzięki nim nasza uczelnia zajmuje coraz bardziej eksponowane miejsce na mapie edukacyjnej Polski i jest coraz lepiej znana poza granicami naszej Ojczyzny.

W Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej kształci się około 6 tysięcy osób. Jak podaje najnowszy Raport "Perspektyw", pod względem liczby studentów, zajmujemy 17. miejsce w kraju, na 318 działających w Polsce uczelni niepublicznych. Według tego zestawienia, jesteśmy też największą uczelnią w Bydgoszczy. Z kolei, pod względem liczby przyjętych na studia, w minionym roku akademickim, znaleźliśmy się na wysokim, 17. miejscu w kraju i pierwszym w Bydgoszczy. Każdego roku swoim zaufaniem obdarzają nas tysiące nowych studentów. W tym roku liczba wszystkich kandydatów na studia w KPSW wyniosła około 2,5 tysiąca. To bardzo optymistyczna informacja, szczególnie teraz, w czasach niżu demograficznego, który dotyka wszystkie polskie uczelnie, powodując zamykanie kierunków, a nawet likwidacje uczelni. Oznaką dobrej opinii o Uczelni jest ponadto fakt, że wzrasta liczba studentów na studiach stacjonarnych. W tym roku po kilkuletniej przerwie uruchomiliśmy ponownie dzienne studia na kierunku ekonomia i stosunki międzynarodowe, a także powstały nowe specjalności: filologa germańska i rosyjska.

Bez zmian, nadal dużym zainteresowaniem cieszą się takie kierunki jak: prawo, administracja, pedagogika, filologia angielska i hiszpańska oraz kierunki techniczne. Fakt ten niezwykle cieszy, ale przede wszystkim zobowiązuje - do ciężkiej pracy i dalszego rozwoju. Z tego miejsca mogę Państwu obiecać, że dołożymy wszelkich starań, by złożone obietnice zrealizować i podarowanego nam zaufania nie zawieść.

Z roku na rok rozszerzamy także ofertę kształcenia podyplomowego. Oferujemy ponad 50 kierunków studiów podyplomowych i kursów, skierowanych do nauczycieli i pracowników sfery gospodarczej.

Kształcimy według najwyższych standardów i zgodnie z obowiązującymi przepisami, czego dowodem są bardzo dobre opinie i pozytywne oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Najnowsza, wystawiona w lipcu tego roku dotyczy kierunku Geodezja i kartografia na Wydziale Technicznym, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Po okresie intensywnego rozwoju, którego efektem było zdobycie uprawnień do kształcenia w tak szerokim zakresie kierunków, od blisko roku nasze działania, skupiamy przede wszystkim na rozwoju pionowym. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli pochwalić się kolejnymi sukcesami, a nasi obecni oraz przyszli studenci zyskają możliwość zdobywania coraz wyższych szczebli kształcenia. Do ciężkiej, organizacyjnej pracy zmusiła nas także znowelizowana ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym. Jej efektem było wprowadzenie szeregu nowych regulaminów, powołanie zespołów ds. Zapewniania i Doskonalenia Jakości Kształcenia oraz dostosowanie planów studiów do standardów Krajowych Ram Kwalifikacyjnych.

Zadaniem współczesnej, nowoczesnej uczelni jest nie tylko wykształcenie mądrych, zmotywowanych do ciężkiej pracy i wyposażonych w wiedzę absolwentów. Naszym celem jest wykształcenie w nich umiejętności, dzięki którym bez większych problemów odnajdą się na trudnym, wymagającym i stale zmieniającym się rynku pracy. Wyrabiamy też w nich zdolność samodzielnego zdobywania i uzupełniania wiedzy przez całe życie oraz krytycznego myślenia. Stąd pomysł powołania do życia Akademii Liderów KPSW, której program wzbogaca studentów w praktyczne umiejętności dotyczące komunikacji, nawiązywania kontaktów interpersonalnych, kreatywności w działaniu oraz odnalezienia się w skomplikowanej rzeczywistości.

Kolejnym krokiem w tym kierunku było także powołanie Rady Doradczej składającej się z pracodawców, przedsiębiorców i samorządowców z kraju i regionu. Liczymy na to, że ich uwagi i spostrzeżenia, pozwolą nam kształtować nowoczesne programy studiów, coraz bardziej dostosowane do potrzeb pracodawców a także ściślej związać Uczelnię z otoczeniem, zwłaszcza, że o takiej potrzebie świadczy szeroki odzew zaproszonych środowisk.

Misję Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej wyrażają słowa umieszczone na sztandarze uczelni - SAPIENTIAE SERVIENTES, w służbie mądrości. Realizacja tej misji nie byłaby możliwa, gdyby nie codzienna praca naszej wysoko kwalifikowanej kadry profesorskiej i innych pracowników Uczelni.

Przy tej okazji, witam serdecznie w naszym gronie nowych nauczycieli akademickich, którzy w tym roku podjęli współpracę z KPSW. Obecnie związanych jest z nami około pięciuset pracowników naukowych. Wielu z nich to znakomici specjaliści w swoich dziedzinach, dzięki czemu nasi studenci mają niepowtarzalną szansę uczyć się od najlepszych. Każdego roku, z tego miejsca wspominamy także tych, którzy od nas odeszli. W minionym roku pożegnaliśmy śp. Profesora Zbigniewa Węgierskiego, wybitnego pedagoga i cenionego naukowca. Mimo ciężkiej choroby, Pan Profesor do ostatnich swoich dni nie przestawał w prowadzeniu badań i kształceniu kolejnych pokoleń pedagogów.

Dzięki oddanym swojej pracy osobom -nauczycielom, naukowcom i innym pracownikom, nasza uczelnia prężnie się rozwija. Ważnym elementem każdej Uczelni jest jej siła naukowo-badawcza. Również w tej dziedzinie w minionym roku nastąpił bardzo duży postęp. Wystarczy wspomnieć, że o organizowanych w naszej Uczelni międzynarodowych konferencjach, pisano w ponad stu krajach, nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Północnej, Południowej, Azji czy Afryce. Ponadto w naszej Uczelni spotykali się naukowcy z kilkudziesięciu krajów i dyskutowali o problemach współczesnego świata. Wspomnę zaledwie kilka. Międzynarodowa Konferencja Interdyscyplinarna z cyklu „Jeden świat - wiele kultur", której II edycja odbyła się we współpracy z Fundacją Watykańską Josepha Ratzingera-Benedykta XVI oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urzędem Miasta Bydgoszczy. Kolejna edycja tego wyjątkowego wydarzenia naukowego, na którą już dzisiaj serdecznie zapraszam, odbędzie się za niespełna 3 tygodnie, dokładnie 25 i 26 października.

Nasi pracownicy brali także aktywny udział w konferencjach z cyklu „Etyka w mediach" czy współorganizowali sympozjum naukowe na temat „Etyki i ekonomii w świetle nauczania Benedykta XVI". Konferencję pod tytułem „Zadośćuczynienie i naprawienie szkody w prawie polskim" zorganizował Wydział Prawa i Administracji. Konferencja ta odbiła się szerokim echem, w środowiskach naukowych i prawniczych.

Efektem współpracy z Fundacją Watykańską jest także działające od czerwca w naszej Uczelni Centrum Studiów Ratzingera, zajmujące się promowaniem wiedzy oraz studiów z zakresu teologii i nauczania Księdza Profesora Josepha Ratzingera. W uroczystym otwarciu wziął udział Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Profesor Tarcisio Bertone. W uznaniu zasług w dziedzinie nauk prawniczych i pedagogicznych oraz w podziękowaniu za życzliwość, której nasza uczelnia wielokrotnie doświadczyła, Jego Eminencji nadaliśmy tytuł Profesora Honorowego KPSW. To pierwsze takie wyróżnienie przyznane w 12-letniej historii naszej Uczelni.

Z tego miejsca warto wspomnieć o kolejnym sukcesie komitetu redakcyjnego Roczników Ekonomicznych Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej. Dwa lata temu wydawnictwo to znalazło się na prestiżowej, ministerialnej liście czasopism punktowanych. W tym roku, po pozytywnej weryfikacji eksperckiej, zdobyło dodatkowy punkt. Także coraz większym zainteresowaniem i uznaniem cieszą się warsztaty doktoranckie i habilitacyjne prowadzone na Wydziale Ekonomiczno-Społecznym. Cieszy nas także nowa inicjatywa Wydziału Pedagogicznego, który we współpracy z Niepubliczną Szkołą Podstawową nr 1 stworzył Uniwersytet Dzieci „Alfa". Nad tym naukowym przedsięwzięciem, przygotowanym nie tylko dla dzieci, ale i przez dzieci, merytoryczną opiekę sprawują nasi pracownicy. Jesteśmy też wyjątkowo dumni, że w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej wykłada jeden z laureatów konkursu Mistrz Mowy Polskiej. Wszyscy dziś będziemy mieli okazję posłuchać pięknej polszczyzny podczas wykładu inauguracyjnego, który wygłosi profesor Janusz Kutta.

Sympozja, wykłady otwarte i inne naukowe przedsięwzięcia przygotowujemy z myślą o naszych studentach, ale również o mieszkańcach Bydgoszczy i regionu. Stąd pomysł organizacji I Międzynarodowych Otwartych Dni Nauki, który okazał się wyjątkowym sukcesem w minionym roku akademickim. Gościliśmy m.in. naukowców z Chin, Turcji, Ukrainy, Kazachstanu, Anglii, Włoch. Przez blisko tydzień nasi i zagraniczni wykładowcy dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem podczas kilkudziesięciu wykładów, warsztatów, prelekcji i pokazów. Program tego przedsięwzięcia, który zamierzamy kontynuować, przygotowaliśmy wspólnie z naszymi zagranicznymi partnerami. Spotkania te zaowocowały nawiązaniem współpracy z kolejnymi uczelniami zagranicznymi, wśród których znajdują się między innymi ośrodki z Rosji, Litwy, Łotwy, Kazachstanu, Ukrainy, Turcji, Chin, Portugalii, Wielkiej Brytanii czy Bułgarii. Rozszerzamy nie tylko listę naszych partnerów, ale także zakres wzajemnych działań. Prowadzimy studia w języku angielskim, przygotowujemy się też do wdrożenia międzynarodowego programu podwójnych dyplomów, w którym jako pierwsi będą mieli szansę uczestniczyć studenci ekonomii, stosunków międzynarodowych i filologii angielskiej. Jesteśmy uczelnią o międzynarodowych aspiracjach, czego dowodem powiększające się każdego roku grono zagranicznych studentów. W tym roku studia w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej rozpocznie ponad 50 cudzoziemców, w tym najliczniejsza grupa z Ukrainy oraz Mongolii, Hiszpanii, Armenii, Kazachstanu, Turcji i Norwegii, których z tego miejsca serdecznie witam.

Nie sposób, abym nie wspomniała o najnowszej naszej inicjatywie, pomocy dzieciom polskich zesłańców. Pragniemy ich wspomagać nie tylko poprzez rzeczową pomoc środowisk polskich na Wschodzie, co czynimy już od kilku lat, ale również poprzez organizowanie przyjazdów młodzieży zza wschodniej granicy na bezpłatne studia i finansowanie ich pobytu w naszym kraju. Młodzież ta pochodzi z najuboższych terenów i nie jest w stanie kontynuować nauki nawet w kraju, który obecnie zamieszkuje. Liczymy, że znajdziemy ludzi dobrej woli i przychylność instytucji oraz władz samorządowych, aby ta idea objęła jak największą liczbę naszych rodaków - dzieci polskich patriotów, których dotknął straszliwy los. W myśl maksymy „Verba docent, sed exempla trahunt!" (Słowa pouczają, ale (dopiero) przykłady pociągają) z satysfakcją witam dzisiaj wśród nas dwoje pierwszych studentów z Kazachstanu, którzy w ramach tego programu podejmują naukę w naszej Uczelni. Dajmy im wędkę, a rybę sami już sobie złowią. Z tego miejsca jeszcze raz pozwolę sobie zaapelować o pomoc dla nich i ich rówieśników, którzy czekają na przyjazd do Polski. I z góry dziękuję wszystkim, którym nie jest obojętny los naszych Rodaków na Wschodzie.

Pragniemy czynić wiele, aby Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa na co dzień była przyjazna studentom, wykładowcom oraz wszystkim, którzy są w kręgu jej oddziaływania. Naszym studentom umożliwiamy realizowanie życiowych pasji oraz rozwijanie zainteresowań. Dowodem na to jest imponująca liczba kół naukowych i sekcji sportowych, szereg imprez i przedsięwzięć organizowanych z inicjatywy naszych wykładowców i studentów. Wspomnieć tu wypada, między innymi o międzynarodowym wolontariacie w Indiach, akcji charytatywnej „Studenci dzieciom" czy Papieskim Spływie Kajakowym, który w tym roku obchodził mały jubileusz 5-lecia. Ta idea przyświecała także powstaniu Centrum Medialnego KPSW, w skład którego wchodzą Akademickie Radio Internetowe "Megafon" i Telewizja KPSW, która w tej chwili nadaje w Internecie bezpośrednią relację z naszej inauguracji. Od kilku lat skupiamy nasze działania na unowocześnianiu bazy dydaktycznej i polepszaniu warunków studiowania. Mają one także związek z budową nowoczesnych obiektów oraz informatyzacją uczelni. Od kilku lat nasi studenci korzystają z wirtualnego dziekanatu, a od tego roku wprowadziliśmy e-indeksy dla wszystkich pierwszych roczników.

KPSW powstała, w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne naszego regionu. Rozwijamy się, wsłuchując w potrzeby i reagując na wymagania współczesnego, trudnego rynku pracy. Podjęte w tym obszarze zadania staramy się wykonywać rzetelnie, czego dowodem są przyznawane nam nagrody i wyróżnienia w konkursach regionalnych i ogólnopolskich, takich jak „Dobre Stypendia" czy „Lodołamacze". Wielką radością napawa nas wszystkich Medal Papieski, wręczany najbliższym współpracownikom Benedykta XVI, który nasza uczelnia otrzymała z rąk przewodniczącego Fundacji Watykańskiej, prałata Giuseppe Scottiego.

Drodzy studenci - jestem przekonana, że dokonaliście właściwego wyboru decydując się na studia w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej.

Kończąc swoje wystąpienie, kieruję do Państwa serdeczne podziękowania za wspólne uczestniczenie w tak ważnym dla każdej uczelni wydarzeniu, jakim jest inauguracja nowego roku akademickiego. Proszę również z tej okazji przyjąć serdeczne rektorskie życzenia.

Studentom życzę wspaniałej przygody intelektualnej i naukowej, satysfakcjonujących ocen w indeksach, nowych przyjaźni oraz napawającego Was dumą, zapisywania się, na kartach historii, tej uczelni.

Rodziców naszych studentów zapewniam, że wykorzystamy cały nasz potencjał naukowy i dydaktyczny, by skutecznie wspomagać rozwój młodzieży. Będziemy ich kształcić na osoby mądre i wrażliwe na los drugiego człowieka.

Nauczycielom akademickim i wszystkim pracownikom życzę wielu sukcesów oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.

Rok akademicki 2012/2013

w Kujawsko - Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy

ogłaszam za rozpoczęty!

Quod felix, faustum fortunatumque sit!

Akademia Kujawsko-Pomorska
ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
  52 321 11 88
  [email protected]