O problemach administracji publicznej w dobie kryzysu
- Szczegóły
- Utworzono: 23 listopad 2012
Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium naukowym realizowanym w ramach projektu „Problemy administracji publicznej w dobie kryzysu politycznego i ekonomicznego". Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek, 27 listopada o godz. 13.00 w siedzibie KPSW na ul. Piotrowskiego 12-14 (s. 109). Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z referatem dr. Marka Bednarza na temat „Polska polityka rynku pracy na tle europejskim".Serdecznie zapraszamy studentów oraz wszytskie osoby zainteresowane ta tematyką.
Referat na temat „Polska polityka rynku pracy na tle europejskim" dotyczy zagadnień związanych administracją rynku pracy, to jest z aktywną i pasywną polityką rynku pracy, jej podmiotami i instrumentami. Głównym celem jest prezentacja różnic pomiędzy polską a europejską polityką rynku pracy i sformułowanie wniosków dotyczących jej dalszych kierunków w Polsce.
Początkowo zarówno skala wydatków na politykę rynku pracy w Polsce, jak i poszczególne jej części znacznie odbiegały od nakładów ponoszonych średnio w UE. Mniejsza była także grupa osób bezrobotnych objętych działaniami z zakresu aktywnej i pasywnej polityki rynku pracy. Sytuacja ta ulegała jednak systematycznej poprawie, od roku 2009 roku szczególnie w zakresie wydatków na aktywne formy walki z bezrobociem.
Porównanie, w ramach dostępnych danych, polskiej i europejskiej polityki rynku pracy dowodzi istnienia grup krajów różniących się poziomem związanych z nią wydatków. Tu na czoło wysuwają się kraje unijnej piętnastki, które od tak zwanych „nowych krajów" unijnych dzielił i nadal dzieli znaczny dystans spowodowany najprawdopodobniej znaczącymi różnicami w poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego. Polska należała w analizowanym okresie do ścisłej czołówki jeżeli chodzi o wykorzystywanie aktywnych instrumentów polityki rynku pracy. Nieco inaczej przedstawia się sytuacja w odniesieniu do wydatków na pośrednictwo pracy i doradztwo zawodowe, tu wydatki były o niższe od unijnej średniej.
W omawianym w referacie przedziale czasowym, wynikającym z dostępności danych, widoczny był w polskiej administracji rynkiem pracy - najprawdopodobniej wspólny dla wszystkich krajów UE - trend, do redukcji kosztów łagodzenia skutków bezrobocia i przesunięcia podejmowanych działań w kierunku aktywizowania bezrobotnych. Jak się wydaje można to powiązać szerzej ze staraniami o zbliżenie się do standardów europejskiego modelu społecznego oraz o realizację założeń Europejskiej Strategii Zatrudnienia. Niestety od 2011 r. ten kierunek działania uległ istotnej zmianie. W świetle pogarszającej się sytuacji na rynku pracy musi to budzić uzasadniony niepokój.