O aktywizacji bezrobotnych i lekarstwie na kryzys
- Szczegóły
- Utworzono: 27 grudzień 2012
Serdecznie zapraszamy studentów, uczniów oraz wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta i regionu do udziału w seminarium naukowym realizowanym w ramach projektu „Problemy administracji publicznej w dobie kryzysu politycznego i ekonomicznego". Spotkanie odbędzie się 22 stycznia 2013 r. (wtorek) o godz. 13.00 w siedzibie KPSW na ul. Piotrowskiego 12-14 (s. 108). Będzie to okazja do dyskusji i wysłuchania referatów: mgr. Wojciecha Trempały pt. „Społeczna ocena nowoczesnych instrumentów aktywizacji bezrobotnych w polityce UE i RP - raport z badań własnych nad postawami młodzieży" oraz Pauli Kuziemskiej na temat szwedzkiego lekarstwa na kryzys (abstrakt poniżej).
Referat „Szwedzkie lekarstwa na kryzys" omawia kwestię rozwiązań rządu szwedzkiego w czasach kryzysu ekonomicznego, zarówno obecnie jak i w latach 90. Rząd Szwecji podejmował różne, często niezwykle ryzykowne i niepopularne działania, które przyniosły oczekiwane skutki. Szwecja jako kraj, który przeżył już kryzys podobny do obecnego może stać się dobrym przykładem dla państw, które borykają się wciąż z ogromnymi problemami.
Szwecja, tak jak reszta krajów skandynawskich jest zupełnie odmienna od reszty państw europejskich. Kryzys jaki teraz jest widoczny w wielu krajach europejskich Szwecja przeżywała już w latach 90. Kryzys ten można śmiało porównać do dzisiejszych problemów Irlandii czy Hiszpanii. Podobnie jak w tym przypadku i Szwecja padła ofiarą boomu budowlanego i lawiny kredytów. Potrzebne były duże zmiany strukturalne by powstrzymać skutki kryzysu.
Szwedzka prezydencja w Unii Europejskiej również przebiegała pod znakiem sukcesu, wiele szwedzkich rozwiązań, mimo krytyki innych państw, okazało się być trafne. Być może Polska i inne kraje mogłyby przełożyć niektóre szwedzkie rozwiązania na swoje gospodarki. Szwecja co prawda nie była zupełnie odcięta od skutków aktualnego kryzysu. Jej gospodarka, a także społeczeństwo również poniosły ogromne straty, jednak dość szybko udało się zapanować nad skutkami kryzysu. Dziś Szwecja skutecznie radzi sobie z kryzysem, mimo wielu problemów, wciąż jest krajem, który budzi podziw i zdziwienie wśród społeczności międzynarodowej. To kraj o jednym z najwyższych możliwych ratingów AAA. Szwedzkie PKB w pierwszym kwartale 2012 r. wzrosło o 0,9 proc. a w drugim o 1,4 proc. Tym samym Szwecja przekroczyła prognozy ekonomiczne, które mówiły, że PKB Szwecji wzrośnie w drugim kwartale tylko o 0,2 proc.