Spotkanie autorskie prof. Janusza Kutty
- Szczegóły
- Utworzono: 7 luty 2013
Wielu bydgoszczan, w szczególności przedstawicieli środowiska prawniczego, przybyło na promocję książki prof. nadzw. KPSW dr. hab. Janusza Kutty pt. „Historia Izby Adwokackiej w Bydgoszczy 1945-2010". Spotkanie autorskie, które poprowadził prof. dr hab. Janusz Sługocki odbyło się w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy.
Książka niezwykle szczegółowo opisuje dzieje bydgoskiej adwokatury - od pierwszych lat powojennych aż do czasów suwerennej Rzeczypospolitej. Autor książki, prof. Janusz Kutta opierał się na materiałach zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy, archiwach Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy i w Łodzi oraz Instytutu Pamięci Narodowej i bydgoskiej Delegatury IPN.
Na początku spotkania gości powitała gospodyni wyjątkowego spotkania, prof. nadzw. KPSW dr Helena Czakowska, Rektor KPSW oraz współorganizator mec. Bogusław Owsianik, Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej. Główny bohater spotkania, prof. nadzw. KPSW dr hab. Janusz Kutta, niezwykle barwnie opowiadał o genezie, długich przygotowaniach i zbieraniu materiałów do tej pierwszej próby całościowego ujęcia dziejów bydgoskiej korporacji adwokackiej. Licznie zebrani goście, w większości przedstawiciele środowiska prawniczego, nie szczędzili autorowi ciepłych słów i gratulowali efektów wielomiesięcznej pracy. Zasypali autora również pytaniami dotyczącymi powstania książki, a byli wśród nich tacy, którzy dopominali się kolejnych tomów wydawnictwa, proponując, by następne przedstawiały sylwetki wybitnych adwokatów oraz anegdoty z życia bydgoskiej palestry.
Prof. KPSW dr hab. Janusz Kutta jest wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji KPSW. Historyk-archiwista dużo czasu poświęca pisaniu - jest autorem m. in. wielotomowego „bydgoskiego słownika biograficznego" oraz książek o tematyce historycznej, a także licznych artykułów z historii nowożytnej i najnowszej oraz historii administracji Wielkopolski i Pomorza. Był nauczycielem historii w szkołach w Inowrocławiu i Bydgoszczy, w latach 1982-2004 dyrektorem Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. Profesor jest regionalistą, który w przystępny sposób objaśnia młodym ludziom historię posługując się przy tym często gwarą, żartem i anegdotą.