Bliźniaczy gmach na Toruńskiej coraz bliżej
- Szczegóły
- Utworzono: 7 sierpień 2009
Przetarg na budowę drugiego skrzydła obiektu dydaktycznego Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej przy ul. Toruńskiej 55-57 w Bydgoszczy rozstrzygnięto na początku sierpnia. Jego zwycięzca, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Lech" sp. z o.o., rozpocznie prace 17 sierpnia. Ich koniec, czyli oddanie gmachu w stanie surowym, zaplanowano na styczeń 2010. Gmach zapełni się studentami w następnym roku akademickim - 2010/2011.
Budowę gmachu przy ul. Toruńskiej podzielono na trzy etapy. Pierwszy budynek dydaktyczny oddano do użytku z styczniu 2008 roku. W gmachu o powierzchni 3 tysięcy metrów kw. mieszczą się sale dydaktyczne, trzy sale wykładowe (na 250 osób każda), dziekanaty trzech wydziałów (Pedagogiczny, Techniczny i Filologiczny), bufet. - Drugi, który powstanie od strony zachodniej, będzie jego lustrzanym odbiciem. Wewnątrz zmieni się jedynie układ niektórych sal, a aula na ostatnim piętrze zostanie powiększona i pomieści 450 osób - mówi Roman Czakowski, kanclerz Kujawsko-Pomorskiej szkoły Wyższej w Bydgoszczy. - W salach na parterze mieścić się będą laboratoria i pracownie dla studentów uruchamianego od nowego roku kierunku budownictwo. Program nauki przewiduje w nich zajęcia dopiero w trzecim semestrze, więc z ich udostępnieniem na pewno zdążymy - zapewnia kanclerz.
Firma, która wygrała przetarg, wykona także podpiwniczenie pod trzecią część - oszklony budynek łączący oba skrzydła. Wszystko po to, by umożliwić oddanie do użytku (w październiku 2009) parkingu wzdłuż budynku. Łącznik to ostatnia część tej inwestycji - będzie to siedziba władz uczelni oraz administracji. Znajdzie się tu także miejsce dla działającego już na uczelni Międzynarodowego Centrum Nauki i Edukacji oraz galerii. Bezpośrednio do łącznika (od strony Brdy) będzie przylegać audytorium na 800 osób, czyli jedna z największych auli w Bydgoszczy. Budowę gmachu zaplanowano na rok 2010 lub 2011 - data uzależniona jest od tego, czy uczelnia otrzyma wsparcie finansowe z Unii Europejskiej, o które zamierza w tym roku wystąpić. - Budowę obiektu podzieliliśmy na kilka etapów i krok po kroku je realizujemy, bo nie możemy stać w miejscu. Uczelnia się rozwija, uruchamiamy nowe kierunki i specjalności, przybywa studentów, więc rozbudowa bazy dydaktycznej jest konieczna - dodaje kanclerz KPSW.