Wizyta przedstawicieli KPSW w Rzymie
- Szczegóły
- Utworzono: 21 kwiecień 2011
Delegacja Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy w osobach Założycieli: Kanclerza Romana Czakowskiego, Prorektor ds. Rozwoju i Nauki dr Heleny Czakowskiej oraz ks. dr. Mariusza Kucińskiego, wiceprzewodniczącego Komitetu Naukowego Konferencji „Jeden świat-wiele kultur" przebywali z wizytą we Włoszech. Spotkali się tu z najwyższymi dostojnikami watykańskimi oraz przedstawicielami rzymskich uniwersytetów. Delegacja naszej uczelni gościła w Watykanie na zaproszenie Ojca Świętego oraz Fundacji Watykańskiej Józefa Ratzingera - Benedykta XVI, która wraz z naszą uczelnią organizować będzie II Międzynarodową Konferencję, która odbędzie się 27-28 października 2011r.
Roboczą wizytę rozpoczęto w poniedziałek, 27 marca 2011 od spotkania z księdzem arcybiskupem Claudio Maria Celli, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, z którą nasza uczelnia współpracuje od kilku lat. Głównym tematem rozmowy były ustalenia dotyczące dalszych wspólnych przedsięwzięć, zwłaszcza tych związanych z konferencją „Jeden świat-wiele kultur". W podziękowaniu za dotychczasową współpracę Założyciele wręczyli księdzu arcybiskupowi okolicznościowy witraż, który zawisł w głównej sali spotkań Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.
Wtorek rozpoczął się od spotkania z Rektorem Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego - biskupem prof. Enrico dal Covolo, S.D.B. Rozmowy z władzami uniwersytetu dotyczyły współpracy między naszymi uczelniami, opartej m.in. na wymianie pracowników naukowych oraz studentów. Kanclerz KPSW został uhonorowany medalem od Wielkiego Kanclerza Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego - kardynała Agostino Vallini, wikariusza generalnego Rzymu. Po spotkaniu z władzami uczelni, przedstawiciele KPSW mieli chwilę czasu na podziwianie zabytków Watykanu. Zwiedzili, m.in. Pałac Apostolski - Salę Regia, Salę Ducale i Kaplicę Sykstyńską. Zwiedzili również podziemia Bazyliki Św. Piotra, gdzie mieli okazję pomodlić się przy grobie pierwszego zwierzchnika kościoła chrześcijańskiego.
30 marca 2011 delegacja naszej uczelni wzięła udział w środowej audiencji generalnej i prywatnej z Papieżem Benedyktem XVI. Podczas rozmowy z Ojcem Świętym, przedstawiciele KPSW podziękowali za przyjęcie naszej uczelni w poczet członków Fundacji Watykańskiej Józefa Ratzingera - Benedykta XVI i za możliwość współpracy przy październikowej konferencji „Jeden świat-wiele kultur". W darze od uczelni Ojciec Święty otrzymał ręcznie wykonany witraż z logo Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej i przesłaniem Sapientiae Servientes (W służbie mądrości). Prezent ten wkrótce zawisł na ścianie jednej z watykańskich sal. Benedykt XVI na ręce Założycieli przekazał papieskie błogosławieństwo całej społeczności akademickiej Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy.
Po południu delegacja Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej udała się na spotkanie z ks. dr. Andrzejem Koprowskim, dyrektorem Radia Watykańskiego. Rozmowy dotyczyły współpracy pomiędzy Radiem Watykańskim a Akademickim Radiem Internetowym „Megafon", omawiano również zagadnienia związane z konferencją „Jeden świat-wiele kultur", której watykańska rozgłośnia patronować będzie po raz drugi.
Czwartek rozpoczął się spotkaniem w Kongregacji Edukacji Katolickiej i dotyczył współpracy pomiędzy KEK a KPSW. Na ten dzień zaplanowano także rozmowę z dyrektorem Wydawnictwa Watykańskiego, ks. prof. Giuseppe Costa, S.D.B. Popołudnie upłynęło zaś na zwiedzaniu jednego z miejskich klasztorów - Sacro Speco Św. Benedykta w Subiaco. Przedstawiciele KPSW odbyli również spotkanie z przedstawicielami Wspólnoty św.Idziego. Wspólnota pomaga ludziom ubogim i chorym, angażuje się w akcje "szkoły pokoju" dla dzieci emigrantów, niesie wsparcie dla osób zarażonych wirusem HIV, prowadzi działalność duszpasterską w zakładach karnych. Najbardziej spektakularnym dokonaniem politycznym Wspólnoty było doprowadzenie do zakończenia wojny domowej w Mozambiku w 1992 r. Wspólnota św. Idziego została uhonorowana wieloma pokojowymi nagrodami, zaś w 2002 r. została przez włoski parlament nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.
W piątek przedstawiciele KPSW spotkali się z władzami państwowego Università degli Studi Guglielmo Marconi - pierwszego włoskiego Uniwersytetu Otwartego, w którym proces dydaktyczny oparty jest całkowicie na e-learningu. Porozumienie o współpracy sygnowali prof. Alessandra Briganti oraz Helena i Roman Czakowscy.
W przedostatni dzień wizyty we Włoszech przedstawiciele uczelni spotkali się z kardynałem Tarcisio Bertone. Podczas 37-minutowej rozmowy dyskutowano na temat współpracy KPSW z Fundacją Watykańską Józefa Ratzingera - Benedykta XVI oraz wspólnych działaniach przy organizacji konferencji „Jeden świat-wiele kultur". W imieniu Papieża, kardynał Bertone wręczył Założycielom Medal Ojca Świętego wydany z okazji szóstej rocznicy Pontyfikatu Benedykta XVI. Do rąk kardynała trafił zaś trzeci z przywiezionych z Bydgoszczy witraży z logo KPSW i jej przesłaniem - Sapientiae Servientes.
Więcej zdjęć z wizyty w Rzymie w Galerii zdjęć KPSW