Największa niepubliczna uczelnia w Bydgoszczy

Strona w języku angielskim Strona w języku rosyjskim Strona w języku ukraińskim

Dla palaczy ku przestrodze

Polskich palaczy w sięganiu po papierosa mają zniechęcać słowne ostrzeżenia na paczkach papierosów. Tymczasem, w wielu krajach na świecie, stosuje się zdecydowanie bardziej drastyczne ostrzeżenia obrazkowe. Część z nich prezentowana była na wystawie „Siła komunikacji antynikotynowej", którą oglądać można było w siedzibie naszej uczelni.

Wystawie, której oficjalne otwarcie odbyło się 9 grudnia, towarzyszyły wykłady otwarte o tematyce antynikotynowej. Dr Marek Jurgowiak z CM UMK mówił o tym „Jak zabija papieros?" , a Robert Rejniak wszystkim tym, którzy wielokrotnie próbowali rzucić palenie, ujawnił na czym polegają „Psychologiczne aspekty uzależnienia od nikotyny".

Prezentacja, którą nasi studenci mieli okazję oglądać zatytułowano „Siła komunikacji antytytoniowej". Zobaczyć na niej można było, nierzadko szokujące, ostrzeżenia obrazkowe, jakie umieszczane są na paczkach papierosów w wielu krajach na świecie, także w Unii Europejskiej. Na przykład, w Rumunii czy Belgii palaczy ma odstraszać zdjęcie z prosektorium z napisem „Palacze umierają młodziej", a w Urugwaju papieros wystający z pępka ciężarnej kobiety i hasło „Czy pytałaś swoje dziecko, czy chce palić?".

Wystawa prezentowana była po raz pierwszy w Brukseli, objechała Austrię, Szwajcarię, Portugalię, Słowenię, Wielka Brytanię, Irlandię, Rumunię, USA, by wreszcie dotrzeć do Polski. Przed bydgoszczanami wystawę mieli szansę oglądać mieszkańcy kilku miast Polski, m.in. Warszawy, Lublina, Szczecina, Katowic.

Prezentacja trafiła do KPSW dzięki trwającej od kilku lat bardzo dobrej współpracy z Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym w Bydgoszczy.

Akademia Kujawsko-Pomorska
ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
  52 321 11 88
  [email protected]